صفحه اصلی

مقالات

نانو فیلتراسیون و میزان کارایی آن در تصفیه آب

نانو فیلتراسیون و میزان کارایی آن در تصفیه آب

نانو فیلتراسیون یکی از انواع مختلف روش های تصفیه آب است. این روش بر اساس یک نوع غشای نیمه تراوا عمل می کند.
نانو فیلتراسیون

نانو فیلتراسیون یکی از انواع مختلف روش های تصفیه آب است. این روش بر اساس یک نوع غشای نیمه تراوا عمل می کند.

نانو فیلتراسیون از لحاظ کارایی از اولترافیلتراسیون بهتر است. پکیج تصفیه آب به روش نانو فیلتراسیون NF از ممبران هایی با شکل و ساختار های متنوعی تشکیل شده است. مقرون به صرفه بودن آن نسبت به روش اسمز معکوس در تصفیه آب های صنعتی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

گروه صنعتی آبکو روش کار نانو فیلتراسیون، مزایا و معایب آن نسبت به سایر روش های تصفیه آب و هر آنچه که باید درباره آن بدانید را در ادامه معرفی خواهد کرد.

با گروه صنعتی آبکو یکی از موفق ترین تیم های تولید و طراحی نانو فیلتراسیون و انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی همراه باشید.

نانو فیلتراسیون NF چیست؟

نانو فیلتراسیون NF به روشی برای تصفیه آب گفته می شود که جریان آب با فشار بالا الکتریکی از غشای نیمه تراوا و بارور با حفره هایی به اندازه 001/0 میکرون عبور می کند. در عبور جریان آب از این غشا تمامی ذرات بیشتر از یک نانو از آب جدا خواهند شد. مابقی یون های مفید برای بدن انسان از آن عبور خواهند کرد. یکی از ویژگی های مثبت این شیوه تصفیه آب، حذف مواد ذائد و مواد آلی با وزن بیشتر از هزار دالتون است. همین امر باعث می شود آب با درجه خلوص بالایی تولید شود.

فیلترهای به کار رفته در ساخت پکیج های تصفیه آب به روش نانو فیلتراسیون دارای دو لایه می باشند. یک لایه آن برای محافظت دستگاه در برابر فشار وارد شده به آن کاربرد دارد. همچنین لایه دوم در واقع نقش جدا کننده مواد ذائد و اضافی از آب را دارا می باشد. فیلتر ها با تکنولوژی نانو تولید شده و از طول عمر بالایی برخوردار می باشد.

روش کار تصفیه آب با روش نانو فیلتراسیون چگونه است؟

روش کار تصفیه آب با کمک تکنولوژی نانو فیلتراسیون Nanofiltration NF شباهت بسیار زیادی با تصفیه آب به روش اسمز معکوس دارد. برای درک بهتر نحوه عملکرد اسمز معکوس و تصفیه آب با این روش لازم است ابتدا نگاهی به شیوه خالص سازی آب با آن داشته باشیم.

تصفیه آب به روش اسمز معکوس

تصفیه آب به روش اسمز معکوس Reverse Osmosis که به نام تصفیه آب با دستگاه آب شیرین کن صنعتی نیز شناخته شده می باشد. یکی از روش های الهام گرفته شده از رفتار طبیعت است که تا حدود زیادی نمک و املاح و یون های مضر را از آب حذف می کند. این روش تصفیه آب در واقع این گونه عمل می کند که با کمک غشای نیمه تراوا از ورود آلاینده ها و مواد رسوب کننده و غیره جلوگیری به عمل آورده و در نهایت آب خالص و تصفیه شده به ما می دهد. دستگاه آب شیرین کن یا تصفیه آب صنعتی، دستگاهی است که شوری آب و املاح ورودی آن را با استفاده از روش اسمز معکوس (RO)، به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. آب شیرین کن های صنعتی در ظرفیت های ۵ مترمکعب در شبانه روز به بالا قابل طراحی و ساخت است.

تصفیه آب به روش نانو فیلتراسیون

در تصفیه آب به روش اسمز معکوس و NF نانو فیلتراسیون، عکس این روال به کار گرفته شده است و با فشار وارده آب با درجه شوری بیشتر را به سمت درجه شوری کمتر هدایت می کند.

در ساختار کلی پکیج تصفیه آب به روش نانو فیلتراسیون یک غشا یا ممبران دو لایه در نظر گرفته شده است که آب با فشار الکتریکی بالا از آن عبور می کند. با توجه به بارور شدن ممبران، علاوه بر مواد جامد و ذائد و ویروس ها، کاتیون های دو یا چند ظرفیتی نیز امکان عبور از این غشا را پیدا نمی کنند. در نتیجه این امر آب به دست آمده از این روش در نهایت درجه خلوص بالایی خواهد داشت و برای صنایع داروسازی و مصارف صنعتی مناسب خواهد بود.

نانو فیلتراسیون NF
نانو فیلتراسیون NF

مقایسه نانو فیلتراسیون NF با اسمز معکوس

با توجه به درجه خلوص آب حاصل از عمل تصفیه، می توان گفت نانو فیلتراسیون NF از اولتر افیلتراسیون بهتر و از اسمز معکوس کمی پایین تر است. میزان شوری آب خروجی از این روش بیشتر از اسمز معکوس است. در تصفیه آب به روش RO اسمز معکوس آب درجه خالصیت بسیار بالایی دارد و به همین دلیل نیاز به انرژی برق و هزینه بیشتری در این روش خواهد بود. دقت انجام کار در روش اسمز معکوس بسیار بالا می باشد ولی ممکن است حدود 50 درصد از آب هدر برود. اما در روش نانو فیلتراسیون NF  حدود 30 درصد از آب هدر می رود و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه خواهد بود. روش نانو فیلتراسیون و روش اسمز معکوس بیشتر برای محیط های صنعتی و کارخانه های تولید دارو و مواد غذایی کاربردی می باشد.

مقایسه نانو فیلتراسیون با اولترافیلتراسیون

یکی از اصلی ترین و مهم ترین تفاوت های نانو فیلتراسیون و اولترا فیلتراسیون در نوع فشاری است که  به آب وارد می شود. در روش نانو فیلتراسیون نیاز به فشار الکتریکی می باشد و در روش الترا فیلتراسیون آب بدون فشار خارجی از فیلتر عبور خواهد کرد. در نتیجه این امر این دو روش از نظر میزان مصرف انرژی نانو فیلتراسیون بالاتر از الترا فیلتراسیون می باشد.

الترا فیلتراسیون یک غشا یا به عبارت مناسب تر، یک غشای نیمه نفوذ پذیر یا یک لایه نازک از مواد است که هنگام اعمال نیروی محرکه در غشاء، قادر به جدا کردن مواد می باشد. هنگامی که یک فناوری مناسب فقط برای نمک زدایی در نظر گرفته شود، فرآیندهای غشایی به طور فزاینده ای برای از بین بردن باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها، مواد ذره ای و مواد آلی طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند، که می توانند رنگ و بو را به آب منتقل نمایند.

مزایای استفاده از پکیج تصفیه آب به روش نانو فیلتراسیون

پکیج تصفیه آب به روش نانو فیلتراسیون یا NF دارای مزایای بسیار زیادی می باشد و به همین دلیل است که در بخش صنعتی با استقبال بالایی رو به رو شده است. مزیت استفاده از نانو فیلتراسیون و تصفیه آب با این روش شامل موارد زیر می باشد.

 • حذف آلاینده ها، گل و لای، میکرو ارگانیسم های موجود در آب
 • حذف مواد آلی با وزن سنگین از 1000 دالتون
 • حذف کاتیون های چند ظرفیتی مانند کلسیم، آهن، سولفات، منگنز و نیترات
 • رنگ زدایی و حذف TSS از آب
 • حذف نمک و شوری آب برای مصارف صنعتی و کشاورزی
 • دارای پساب کمتر نسبت به آب شیرین کن صنعتی RO
 • مقرون به صرفه بودن نسبت به اسمز معکوس
 • تصفیه آب بدون نیاز به مواد شیمیایی
 • عدم تغییر PH آب پس از تصفیه
 • دبی بالا در آب و محصول خروجی
 • بازدهی بالا نسبت به سایر روش های تصفیه آب

کاربرد تصفیه آب به روش NF

قیمت مناسب پکیج های نانو فیلتراسیون در مقایسه با روش اسمز معکوس و کاربرد های بالاتر آن نسبت به روش الترا فیلتراسیون  باعث شده است که در محیط های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته شود. از جمله مکان هایی که از این روش تصفیه آب استفاده می شود شامل موارد زیر می باشد.

نانو فیلتراسیون در صنعت

با توجه به این که در بسیاری از مصرف های صنعتی لزومی به استفاده از آبی با درجه خلوص بسیار بالا نمی باشد، در نتیجه می توان از روش NF برای این صنایع استفاده کرد. به طور مثال در برج های خنک کننده که در اکثر کارخانه جات صنعتی موجود هستند، به آب هایی نیاز می باشد که درجه سختی پایین تری را دارا باشند.

در نتیجه این امر خلوص بسیار بالای آب های حاصل از روش اسمز معکوس برای آن کاربرد زیادی ندارد و می توان از تصفیه آب به روش نانو فیلتراسیون استفاده کرد. می توان در مراحل پیش تصفیه آب در روش اسمز معکوس از نانو فیلتراسیون استفاده نمود.

گروه صنعتی آبکو با بیش از یک دهه فعالیت در زمینه طراحی و تولید انواع دستگاه ها و پکیج های تصفیه آب صنعتی، همچنین روش نانو فیلتراسیون در رزومه خود سابقه همکاری با بزرگترین صنایع تولیدی در کشور ایران و کشور های همسایه را داراست.

تصفیه با روش NF در صنایع دارویی و مواد غذایی

در صنایع داروسازی و صنعت مواد غذایی به آبی با درجات خلوص متفاوتی نیاز می باشد. با توجه به این که دقت بالا روش نانو فیلتراسیون در تصفیه آب و خروجی آن در حد مطلوبی واقع شده است، در نتیجه می توان در این نوع صنایع نیز مورد استفاده قرار گیرد.

لذا لازم به ذکر است که در تصفیه نمودن آب شرب نیز می توانیم از این نوع روش استفاده کنیم. البته مقداری گران تر از روش الترا فیلتراسیون می باشد. اما با توجه به این که یون های مورد نیاز برای  سلامتی بدن در عملیات تصفیه آب حذف نمی شوند، پس می تواند انتخاب مناسبی برای تصفیه آب شرب خانگی به شمار برود.

قیمت نانو فیلتراسیون
قیمت نانو فیلتراسیون

قیمت نانو فیلتراسیون

با توجه به اینکه نانو فیلتراسیون ها در اندازه و ابعاد و ظرفیت های متفاوتی طراحی و تولید می شوند، لذا به طور دقیق و ثابت نمی توان نرخ و قیمت مشخصی را برای آن ها ارائه نمود. علاوه بر اندازه و ابعاد، به د لیل اینکه بعضی از قطعات داخلی به کار رفته در این تجهیزات وارداتی می باشند، لذا تحت تاثیر قیمت ارز بوده و نوسانات بازار بر روی قیمت آن تاثیر گذار می باشد.

کیفیت قطعات به کار رفته در سیستم های تصفیه آب به این روش در مدل های صنعتی و خانگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. میزان کارایی، دقت و طول عمر آن باید در نظر قرار گرفته شود. گروه صنعتی آبکو یکی از تیم های حرفه ای در زمینه تولید نانو فیلتراسیون و سایر دستگاه های تصفیه آب صنعتی و فاضلاب می باشد.

در همه روش‌ های پیشرفته تصفیه آب، مهمترین هدف تصفیه، حذف املاح محلول در آب می باشد. ولی نکته مهمی که وجود دارد این است که برای کاربردهای مختلف، آب با درجه خلوص متفاوتی مورد نیاز می باشد. برای مثال در صنعت داروسازی و یا تولید سوخت هسته ای آب مورد نیاز، آب فوق خالص (Ultra Pure) می باشد لذا طبیعی است برای تولید آب با درجه خلوص بیشتر باید هزینه بیشتری صرف شود. برای برخی دیگر از کاربرد های وسیع آب با میزان خلوص زیاد مورد نیاز نمی باشد. به طور مثال آب استفاده شده در برج های خنک کننده باید صرفاً از لحاظ حذف نمودن سختی مورد تصفیه قرار گیرد. در چنین کاربرد هایی می توان از سیستم‌ هایی با درصد حذف پایین تر و در نتیجه هزینه آن نیز کمتر خواهد شد.

مزایای استفاده از نانوفیلتراسیون در تصفیه آب و پساب

یکی از این روش های تصفیه مرسوم در دنیا، روش نانو فیلتراسیون Nanofiltration می باشد. یکی از کاربردهای فناوری نانو استفاده از نانوفیلترهاست که گام مؤثری در حفظ محیط زیست و صرفه جویی در انرژی نهاده است. نانو فیلتر ها بر اساس اندازه منافذشان طبقه بندی می شوند. نانوفیلتراسیون نسبت به روش اسمز معکوس و اولترا فیلتراسیون مزایای ویژه‌ و قابل توجهی دارد.

در اولترا فیلتراسیون میزان آلاینده های مصرفی نسبت به حد مجاز بالاتر می باشد. در اسمز معکوس میزان خلوص آبِ حاصله بیشتر از حد محصول است که پیامدِ آن افزایش یافتن قیمت استفاده از این روش می باشد.

 • حذف نمک‌ های چند ظرفیتی از قبیل آهن، منگنز، اورانیم و برخی آفت کش ها
 • امکان تولید نمودن میزان آب تصفیه شده در مقیاس بالا
 • از میان بردن انواع باکتری ها
 • ویروس ها و همچنین میکروارگانیزم ها
 • حذف نمودن آلاینده های مضر آب
 • حفظ مواد معدنی مورد نیاز برای سلامت انسان
 • از میان بردن اثرات مخرب زیست محیطی
 • حذف کدورت
 • سختی و شوری آب
 • پایین بودن هزینه تصفیه
 • در مجموع همانگونه که اشاره شد عدم نیاز به افزودن مواد شیمیایی زیان آور برای محیط زیست و انسان

دستگاه های تصفیه آب شرکت صنعتی آبکو

این نوع پکیج تصفیه آب به دلیل روش ساخت منحصر به فردی که دارد و کاربرد وسیع در انواع صنایع محبوبیت زیادی دارد. گروه صنعتی آبکو تنها تولید کننده ی دستگاه های تصفیه آب صنعتی می باشد. قطعات دستگاه های تولیدی این شرکت به صورت عمده و اورجینال وارد کشور می شوند. سهولت در تهیه دستگاه های تصفیه آب و فاضلاب صنعتی در تمامی نقاط کشور یکی از خدمات شرکت آبکو می باشد.

این شرکت دستگاه های خود را با نازل ترین قیمت و بالا ترین کیفیت به همراه خدمات پس از فروش به مشتریان ارائه می نماید. تکنسین های گروه  آبکو بعد از نصب دستگاه ها در محل مورد نیاز مشتری تمامی عملکرد های دستگاه را به صورت هفتگی مورد بررسی دقیق قرار می دهند. برای اطلاع از قیمت های ما با شماره تماس های شرکت در ارتباط باشید. شرکت آبکو با پشتیبانی 24 ساعته همواره پاسخگو مشتریان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

Please select listing to show.