صفحه اصلی

مقالات

پکیج تزریق مواد شیمیایی

پکیج تزریق مواد شیمیایی

پکیج تزریق مواد شیمیایی یا دستگاه تزریق مواد شیمیایی از جمله تجهیزاتی هستند که کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف دارند. که از جمله آنها می توان به تصفیه فاضلاب اشاره نمود. شرکت آبکو دارای ده ها پروژه فاضلاب در رزومه خود می باشد. هدف از طراحی و ساخت و پیاده سازی پکیج تزریق مواد شیمیایی اضافه کردن مواد شیمیایی جامد یا مایع در سیال می باشد که به دلایل مختلفی این کار صورت می گیرد. گروه صنعتی آبکو؛طراح و تولید کننده پکیج تزریق مواد شیمیایی، در ادامه این مطلب راهنمای جامع و کاملی را برای آشنایی بیشتر با این محصول و کاربرد های آن ارائه می دهد که شامل معرفی پکیج تزریق، اجزای تشکیل دهنده آن، نحوه کار دستگاه تزریق مواد شیمیایی، اصول مهم این دستگاه و استانداردهای به کار رفته در طراحی و ساخت پکیج تزریق مواد شیمیایی می باشد.
پکیج تزریق مواد شیمیایی

پکیج تزریق مواد شیمیایی در صنایع مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است. تصفیه خانه های آب و فاضلاب، کارخانجات تولیدی و صنعتی و پالایشگاه ها از افزودن مواد شیمیایی متعددی داخل آب استفاده می کنند.

این مواد شیمیایی به منظور رسوب زدایی کردن و ضدعفونی کردن و همچنین جداسازی نمودن. ذرات معلق آب و لخته سازی آنها از آب می باشد.

پکیج تزریق مواد شیمیایی تشکیل شده از مجموعه ای از چندین مخزن، میکسر و دوزینگ پمپ و اتصالات گفته می باشد. مواد شیمیایی موردنیاز را برای تزریق نمودن به سیال مورد نظر آماده کرده و به آن می افزاید. تمامی مراحل انجام این کار به صورت کاملا اتوماتیک و بدون دخالت اپراتور قابل انجام است. در نتیجه میزان و زمان تزریق مواد افزوده شده کاملا دقیق تعیین می گردد.

پکیج تزریق مواد شیمیایی آبکو
پکیج تزریق مواد شیمیایی آبکو

نحوه کار پکیج تزریق مواد شیمیایی چگونه است؟

مراحل کار پکیج تزریق مواد شیمیایی در حالت کلی به دو بخش تقسیم می شود. این مراحل شامل تهیه محلول موردنظر و تزریق آن به آب می باشد. در مرحله تهیه مواد شیمیایی ابتدا پودر یا مایع مورد نظر وارد مخزنی می شود. که در آن یک میکسر با دور قابل تنظیم قرار دارد. مواد مورد نظر بعد از اضافه شدن با آب مخلوط می شوند و وارد مرحله بعدی، یعنی تزریق می شود.

برای تزریق این محلول به آب، یک دوزینگ پمپ در نظر گرفته شده است. که می تواند محلول به دست آمده را به مقداری مشخص به مخزن بعدی تزریق کند. از مهم ترین تفاوت هایی که در طراحی و ساخت پکیج های تزریق مواد شیمیایی وجود دارد.  طریقه تنظیم نمودن دوز پمپ تزریق یا همان دوزینگ پمپ می باشد. که در بعضی ازدستگاه ها به طوردستی و در برخی کاملا اتوماتیک قابل تنظیم می باشد.

طرز کلی کار تمام دستگاه های تزریق به همین نحو می باشد. و با توجه به قابلیت های در نظر گرفته شده برای آنها ممکن است. در جزئیات ساخت با هم تفاوت های کوچکی داشته باشند. به عنوان مثال، ممکن است دستگاه تزریق به صورتی طراحی شود که بعد از تهیه مواد شیمیایی. محلول به دست آمده وارد مخزن دیگری شود و از آنجا تزریق صورت گیرد. اما در برخی از نمونه های این دستگاه، پکیج دارای دو مخزن بوده و بعد از تهیه محلول. بلافاصله به مخزن اصلی که سیال مورد نظر در آن قرار دارد اضافه می شود.

اجزای تشکیل دهنده پکیج تزریق مواد شیمیایی

در طراحی وپیاده سازی پکیج تزریق مواد شیمیایی چندین قطعه مهم در نظر گرفته می شود. که با توجه به مدل دستگاه، ظرفیت مورد نظر دستگاه و همچنین نوع مواد تزریق شده. ممکن است در ساخت آنها تفاوت هایی به چشم بخورد. اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده دستگاه تزریق مواد شیمیایی به شرح ذیل می باشد::

مخازن دستگاه تزریق

دستگاه های تزریق مواد شیمیایی از چند مخزن مجزا در ساخت آنها استفاده میشود که هر یک از مخازن وظایف خاص خودشان را دارند. تعداد مخزن های تشکیل دهنده این دستگاه ممکن است یک و یا دو عدد باشد.

در نوع تک مخزنی، محلول ساخته شده بلافاصله بعد از تهیه وارد محیط نگهداری کننده از سیال مورد نظر گردیده. و در نوع دو مخزنی، بعد از مرحله تهیه، محلول وارد مخزن دوم می شود و از آنجا تزریق صورت می پذیرد. در هردو صورت، لازم است مخازن پکیج تزریق مواد شیمیایی کاملا در برابر تماس با مواد اسیدی و غیره مقاوم باشند. و به مرور زمان در آن ها خوردگی و پوسیدگی ایجاد نگردد.

جنس در نظر گرفته شده برای این نوع مخازن اغلب استیل و یا پلی اتیلن و فولادی می باشد. که با دارا بودن پوششی از اپوکسی مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد اسیدی و مواد شیمیایی بدست می آورند.
تفاوت هایی دیگری که در طراحی و ساخت دستگاه های تزریق مواد شیمیایی وجود دارد، ظرفیت و اندازه مخازن آنها می باشد. ظرفیت و اندازه مخازن این پکیج ها با توجه به محل استفاده از آنها تایین می شود.

نمونه پکیج تزریق مواد شیمیایی آبکو
نمونه پکیج تزریق مواد شیمیایی آبکو

پمپ تزریق مواد شیمیایی دوزینگ پمپ

از دیگر اجزای بسیار مهم قابل ذکر و کاربردی این پکیج می توان به پمپ تزریق مواد شیمیایی اشاره کرد. وظیفه دوزینگ پمپ تزریق نمودن مواد شیمیایی با اندازه و دبی از قبل تعیین شده می باشد. با توجه به اینکه پمپ تزریق همچون مخزن ها در تماس با مواد شیمیایی می باشد. در نتیجه می بایست در برابر خوردگی وپوسیدگی کاملا عایق و مقاوم باشد.

به همین خاطراست که، قطعات آن از قبیل واشرها و شیر مکش و همچنین هد پمپ که به نام WET معروف می باشد. را از جنس های مقاوم از قبیل پی وی سی، پلی پروپلین و PVDF یا استنلس استیل می سازند. استفاده از این نوع متریال ها در طراحی و ساخت پمپ تزریق مواد شیمیایی باعث می شود.

تا مواد اسیدی و واکنش های شیمیایی صورت گرفته با آنها باعث خورده شدن و پوسیده شدن و خرابی در قطعات مختلف پمپ نشود.
دوزینگ پمپ تزریق به صورت دستی ویا اتوماتیک قابل تنظیم می باشد. و موتور آن با استفاده از انرژی برق، الکترومغناطیس و یا پنوامتیک (بادی) و هیدورلیک کار می کند. نگهداری صحیح و تعمیر ورسیدگی به موقع این بخش از دستگاه های تزریق مواد شیمیایی. از بالاترین اهمیت برخوردار است و ایجاد اختلال در روند کار آن و عدم تزریق مواد به اندازه مورد نیاز می تواند مشکلات زیادی به وجود بیاورد..

برد کنترل کننده دستگاه تزریق مواد شیمیایی

برد کنترل همان طور که از نامش پیداست، وظیفه فرمان دادن به پمپ تزریق را برعهده دارد. که با توجه به قابلیت های در نظر گرفته شده ای که در زمان طراحی و پیاده سازی. پکیج تزریق مواد شیمیایی بوده است، فرمان های ارسالی توسط این برد به صورت دستی و یا تمام اتوماتیک انجام میشوند.

میکسر یا همزن دستگاه

برای تهیه و آماده کردن مواد شیمیایی برای تزریق نمودن به سیال، لازم است مواد ابتدا به طورکامل در آب حل شود. این مواد ممکن است به صورت جامد و یا مایع باشند. که با کمک میکسر یا همزن با دور مختلف در آب کاملا حل شده و محلولی یک دست بدست می آید. این دستگاه دارای اجزای دیگری نیز از قبیل موتور، شفت، پروانه، گریبکس و کوپلینگ می باشد. از دیگر تفاوت های موجود در میان انواع دستگاه های تهیه و تزریق مواد شیمیایی. توان و برد الکتروموتور آن برای میکسر می باشد که با توجه به ظرفیت مخازن و نوع مواد شیمیایی تعیین می گردد.

طراحی دستگاه تزریق مواد شیمیایی

به منظور افزایش راندمان و کارایی های سیستم تزریق مواد شیمیایی، لازم است در طراحی این دستگاه استانداردهای متعددی در نظر گرفته شود. برای مثال، ظرفیت و گنجایش مخازن از جمله مواردی هستند. که در طراحی دستگاه باید مد نظر قرار داد که این ظرفیت بر اساس کاربرد و نوع مواد شیمیایی مورد نیاز تعیین می گردد. توان و برد موتور میکسرو متریال به کار رفته در قطعات مختلف، طول عمر و کارایی ابزار. دستی یا اتوماتیک بودن فرآیند تنظیم شدن دوز پمپ تزریق از مواردی هستند.

در طراحی پکیج تزریق مواد شیمیایی باید به آن توجه داشته باشیم. در محصولات تولید شده توسط گروه صنعتی آبکو می توان استاندارد بودن تمام قطعات دستگاه و بخش ها را کاملا احساس نمود. محصولات این مجموعه دارای با کیفیت ترین قطعات و همچنین از بهترین برندهایروز دنیا تهیه شده اند.

ساخت سیستم تزریق مواد شیمیایی

گروه صنعتی آبکو یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و طراحان انواع سیستم های تزریق در اندازه هاو ظرفیت های مختلف می باشد. از مهم ترین اصولی که این مجموعه در ساخت پکیج تزریق مواد شیمیایی در نظر گرفته است. استفاده از تخصص و تجربه افراد حرفه ای در این حوزه و به کار بردن قطعات از بهترین برندهای دنیا. طراحی دقیق و استاندارد بر اساس نیاز مشتری می باشد. لازم به ذکر است که تمام مراحل طراحی، ساخت و پیاده سازی پکیج تزریق مواد شیمیایی. در گروه صنعتی آبکو زیر نظر مهندسین کاملا حرفه ای و با تجربه صورت می گیرد.

قیمت پکیج تهیه و تزریق مواد شیمیایی

قیمت پکیج تزریق مواد شیمیایی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. از مهم ترین آنها می توان به تعداد و ظرفیت مخازن، توان و برد میکسر، برند موتور میکسر، برند پمپ تزریق اشاره نمود. همچنین قابلیت تنظیم دوزینگ پمپ دستی یا اتوماتیک، متریال و جنس به کار رفته در ساخت و تولید قطعات و تجهیزات مختلف. با توجه به تمام موارد فوق شرکت آبکو همواره برای رفاه حال مشتریان و سهولت در خرید دستگاه های می کوشد.

آبکو همیشه بهترین و به صرفه ترین قیمت ها را در نظر گرفته است. برای اطلاع از قیمت برای هر یک از محصولات این مجموعه، با کارشناسان گروه صنعتی آبکو تماس بگیرید. مشاوره و راهنمایی های لازم قبل از خرید پکیج تزریق مواد شیمیایی از الویت های آبکو است.

کاربرد سیستم تزریق مواد شیمیایی چیست؟

از اصلی ترین کاربردها و دلایل استفاده و خرید این پکیج ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

  • تزریق نمودن مواد منعقد کننده برای عمل لخته سازی ذرات معلق موجود در آب
  • جلوگیری ازبه وجود آمدن رسوب در لوله ها و تاسیسات دیگ های بخار و مبدل های حرارتی صنایع
  • تصفیه آب و فاضلاب با تزریق کلر
  • تزریق مواد شیمیایی متعدد در صنایع غذایی
  • تزریق نمودن مواد گندزدایی در تصفیه خانه های بزرگ و کوچک آب و فاضلاب صنعتی و شهری
  • تزریق نمودن مواد شیمیایی در خط تولید کارخانجات و تولیدی ها
  • استفاده نمودن در پکیج تزریق آنتی اسکالانت و همچنین پکیج تزریق کاستیک سودا در پالایشگاه های نفت و گاز

دیدگاهتان را بنویسید