دستگاه ضدعفونی کننده UV تنها روش فیزیکی قابل استفاده برای گندزدایی آب به حساب می آید. با شناسایی محصولات جانبی از جمله دستگاه کلرزن آبکو، تغییر سیستم های آب با استفاده دستگاه ضدعفونی کننده UV بوجود آمد. با این وجود، گندزدایی با اشعه فرابنفش UV به طور وسیعی در سیستم های ذخیره آب در مؤسسات بزرگ و کوچک ماننده بیمارستان ها، تولید مواد غذایی، نوشیدنی ها، هتل ها کارخانه جات و حتی منازل استفاده می شود.

کاربرد دستگاه ضد عفونی کننده UV

عملیات ضد عفونی کردن مواد غذایی بسته بندی شده که با راه اندازی لامپ UV آبکو در سقف تونل ریل های مواد غذایی انجام می شود. ضدعفونی کردن بیمارستان ها و درمانگاه ها و اتاق عمل. ضدعفونی کردن انبار مواد لبنی و گوشتی جهت جلوگیری از رشد میکرو ارگانیسم ها. ضد عفونی کردن آب های آشامیدنی و فاضلاب های صنعتی به روش UV مطابق شرایط خاص زیر می باشد. کدورت آب کمتر از NTU ۵ باشد. سختی آب کمتر از ۳۰۰ میلی گرم در لیتر باشد.

مزایا دستگاه ضدعفونی کننده

عملکرد و نگهداری راحت اشعه UV. برای گندزدایی UV نیازی به هیچ ماده شیمیایی نیست. زمان نوردهی UV آبکو در مقایسه با نوردهی لازم برای سایر گندزداهای معمولی، خیلی کوتاه است، لذا نیاز به هیچ مخزن تماسی در دستگاه UV آبکو مورد نیاز نیست. یکی دیگر از فواید گندزدایی با اشعه UV در نابودی موجودات ذره بینی است. لامپ های دستگاه ضدعفونی کننده UV نیازمند هیچ جایگزینی نیست. دستگاه ضدعفونی کننده UVآبکو ، هیچ نیازی به تصفیه اولیه ندارد. فقط در آب های گل آلود نیاز به صاف سازی دارد. اقلب دستگاه های تصفیه و ضد عفونی کننده آب احتیاج به مواد مصرفی مانند انتی اسکالانت و ممبرین دارند. که دستگاه UV از این قاعده مثتسنا می باشد. به همین دلیل هزینه بهره برداری از این کم تر است. ظرفیت های زیادی از دستگاه ضدعفونی کنندهUV برای سیستم های تصفیه آب صنعتی بزرگ و سیستم های تصفیه آب خانگی در دسترس می باشند. باید توجه داشت که جایگزین ژنراتور هیپوکلریت، اشعه فرابنفش تولیدی از لامپ UV نیز می تواند در سیستم های گندزدایی آب های صنعتی و خانگی در محل مورد استفاده قرار بگیرد.  

معایب دستگاه ضدعفونی کننده

در زمان وجود ناخالصی ها یا رنگ در آب ورودی لامپ های UV با کاهش کارایی مواجه می شوند. وجود رنگ در آب به موجودات ذره بینی اجازه می دهد تا خود را از اثرات پرتویی دستگاه ضدعفونی کنندهUV در امان نگه دارند. یکی دیگر از عیوب دستگاه ضدعفونی کننده UV، اندازه گیری قدرت تاثیر این لامپ های اشعه بنفش در گندزدایی آب کمی مشکل ساز است. یکی از بزرگ ترین عیوب این دستگاه ها آن است که پرتو UV هیچ باقیمانده ای در آب باقی نمی گذارد، لذا ضروری است که بعد از گندزدایی با این روش از یک ترکیب شیمیایمانند کلر جهت تضمین کیفیت میکروبی آب مورد استفاده قرار گیرد. اگر در آب ضد عفونی شده با اشعه بنفش UV، از یک ضد عفونی ثانویه استفاده نشود احتمال باقی ماندن باکتری های آلوده در آب وجود خواهد داشت. قطعا اشعه UV بر روی برخی کیست ها و تخم کرم ها جهت صاف شدن سطح آب به عبارتی پیش تصفیه آب بی تاثیر می باشد. لامپ های UV تنها در مواردی مورد استفاده قرار میگیرند که گندزدایی فقط به منظور احتیاط انجام گیرد یا در مواردی که کدورات آب کمتر از NTU1 باشد.

تجهیزات ساخت پکیج تصفیه آب به همراه UV

لامپ اشعه پرتو فرابنفش بوسیله لامپ های بخار کننده جیوه و با فشار بالا و پایین تولید می شود. لامپ های UV خیلی به ندرت می سوزند، اما زمانی که این لامپ ها، ۲۵ تا ۳۰% پرتو هایUV خود را از دست بدهندنیاز به تعویض دارند. طول عمر این لامپ ها به مدت ۱۰۰۰۰ ساعت می باشد که به عبارتی زمانی که به 70 تا 75% شدت پرتو دهی خود رسیدند نیاز به تعویض یا جایگزینی دارند. این نوع لامپ ها 9 ماه تا یکسال عملکرد بدون وقفه دارند. انواع لامپ های UV به شرح ذیل می باشد. لامپ UVکه داخل آب فرو می روند که باید دارای یک بخش عایق بندی شده باشند و این کار توسط یک پوشش ازکوارتز صورت می پذیرد. لامپ هایی که خارج از آب قرار می گیرند. روکش استنلس استیل یا استیل زد زنگ سیستم هشدار متصل به سنسور های نظارت بر شدت پرتو UV محل بازدید لامپ خاموش تعادل بخش های الکترونیکی تابلو برق و نقشه تابلو برق

بهره برداری و نگهداری پکیج UV چگونه است؟

تمیز کردن پوسته کوراتز:

برای بازدهی کافی و عدم کاهش کارایی سیستم های ضدعفونی کننده UV، لازم است حفاظت های مورد نیاز و کافی از شیشه کوارتز و یا لوله های تفلون این نوع لامپ ها به عمل آید. اگر سیستم های UV کوچک باشد و امکان تمیز کردن آن با دست محیا باشد پوشش کوارتز باید حداقل ماهی یک بار تمیز شوند. در غیر این صورت و در شرایط خاص هر هفته 2 یا 3 بار این عمل صورت می گیرد.

فاصله لامپ های UV از هم باید چقدر باشد؟

لامپ ها باید در فاصله های مناسب از هم قرار گیرند تا حداقل قدرت پرتوافشانی ۳۰۰۰۰ میکرووات ثانیه بر سانتی متر مربع را داشته باشد. عمل ضد عفونی هر لامپ با لامپ دیگر تفاوت دارد. وجود فاصله متوسط این لامپ ها برای وقتی است که شدت تابش آنها به کمتر از ۷۰% توان واقعی خود رسیده باشد.

در صورت وجود آلاینده های خارجی موجود در آب چه باید کرد؟

هر آلاینده خارجی موجود در سیستم توزیع آب، که ناشی از شست و شوی معکوس ، باید از بین برود. همچنین سیستم باید قبل از شروع کردن به کار مجددا مورد گندزدایی و ضد عفونی قرار گیرد.

نظارت بر عملکرد سیستم UV

انجام آزمایشات میکروبیولوژیکی به موقع تنها روش قابل اعتماد برای تعیین کردن کارایی و همچنین قدرت میکروب کشی و ضد عفونی اشعه دستگاه ضدعفونی کننده UV میباشد، که در ارتباط مستقیم با مقدار موجودات ریز ذربینی در آب می باشد.

وضعیت آب ورودی به سیستم UV

دما آب گر چه دمای آب تاثیر کمی و ضد عفونی کنندگی دستگاه UV دارد ولی تاثیر زیادی در نوع عملکرد لامپ UV در زمان فرو رفتن در آب دارد. غلظت مواد معلق موجود در آب اجسام معلق در آب آشامیدنی معمولاً کمتر از ۱۰میلی گرم بر لیتر غلظت دارد. که این امر باعث بروز مشکلاتی در جذب نور فرابنفشUV در آب می شود.

مقدار کدورات آب

کدورات موجود در آب باید تا حد امکان کاهش یابد، بطوریکه کدورت های بیش از NTU ۵ درآب از بین بروند. شرکت ابکو برای عملکرد بهتر و سهولت در ساخت و طراحی و مشاوره به مشترییان خود برای خرید پکیج UV در بدو درخواست خرید از آن ها درخواست آنالیز آب می نماید. همین امر باعث عملکرد صد چندان دستگاه های تصفیه آب ساخت شرکت آبکو شده است. قیمت دستگاه ضدعفونی کننده UV شرکت آبکو تنها شرکتی می باشد که تمام قطعات به کار رفته در دستگاه های تولیدی خود را به صورت عمده وارد کرده و از با کیفیت ترین قطعات موجود استفاده می نماید. لازم به ذکر است این شرکت برای آسودگی خیال مشتریان خود برای تمامی محصولات تولیدی خود گارانتی 24 ماهه و وارانتی و همچنین خدمات پس از فروش منحصر به فردی در نظر گرفته است. قیمت دستگاه ضد عفونی کننده UV ساخت شرکت آبکو بسیار مناسب بوده و از تمامی برند های موجود در بازار پایین تر می باشد. که این امر تنها برای سهولت در خرید مشتریان این شرکت می باشد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت دستگاه ضد عفونی کننده UV و تمامی دستگاه های ساخت این شرکت با شماره تماس های ما در ارتباط باشین.