صفحه اصلی

مقالات

دستگاه کلر زن آب

دستگاه کلر زن آب

کلر زن وسیله ای بسیار کاربردی برای گندزدایی و ضدعفونی کردن آب و فاضلاب می باشد. کلر زن دستگاهی است که طراحی و ساخت آن به منظور از بین بردن مواد عفونی و بو نامطبوع و همچنین رفع مشکلاتی که در ادامه مطرح می شود انجام شده است. معمولا از کلر به عنوان قوی ترین و بی ضرر ترین ماده ضد عفونی کننده در بازار یاد میشود. به طور دائم از کلر برای گندزدایی آب های شرب و همینطور آب های مصرفی استفاده می شود.دستگاه های کلر زن نیز به عنوان مجری این عمل شناخته شده اند. در ادامه در باره انواع دستگاه های کلر زن و مزایا و کاربرد های این دستگاه ها توضیح خواهیم داد.

دستگاه کلر زن آب دستگاهی است که می تواند با تنظیم پمپ مقدار تزریق کلر و با تایم دادن به میکسر از ته نشین شدن کلر جلوگیری کند. و با این کار عمل گندزدایی و ضد عفونی کردن آب صورت می پذیرد.

استفاده از کلر و کلر زن به عنوان یک گندزدایی موثر جهت از بین بردن میکروارگانیسم های بیماریزا و همینطور به عنوان یک اکسید کننده قوی از سابقه طولانی در صنعت آب برخوردار است. استفاده از کلر و یا به عبارتی دستگاه کلر زنی آب به دلیل سهولت و پایین بودن نسبی هزینه آن در مقایسه با سایر گزینه ‌های گندزدایی و ضدعفونی آب هنوز هم معمول ترین و بهترین روش در بیشتر کشورهای دنیا و بخصوص کشورهای در حال توسعه می‌باشد.

موارد استفاده از دستگاه کلرزن

دستگاه کلر زن آب تنها دستگاهی می باشد که علاوه بر کیفیت بالا و هزینه خرید و نگهداری پایین کاربرد بسیار زیادی را دارا می باشد. این دستگاه قابلیت حمل آسان و سهولت نصب را دارد که این امر باعث محبوبیت دستگاه کلرزن شده است.

امروزه تعداد استخر های خانگی رو به افزایش می باشد. که برای رفع مشکل کم آبی و نیاز نبودن تعویض مداوم آب استخر ها استفاده از دستگاه کلر زن استخر امری ضروری می باشد.
دستگاه کلر زن استخر باعث گندزدایی و ضد عفونی شدن آب استخرها می شود. که این کار مدت زمان بین بازه های تعویض آب استخر را تا حد قابل توجهی افزایش می دهد.

اولین قدم در انتخاب و خرید دستگاه کلرزن یا پکیج تزریق کلر این است که نوع شیمی آب خود را به خوبی بشناسید. و نمونه آب خود را مورد آزمایش و تست قرار دهید که شامل لیستی از موارد زیر می باشد.

  • کلسیم
  • منیزیم
  • آهن
  • منگنز
  • جامدات حل شده
  • قلیاییت و PH

شرکت آبکو به منظور ارائه هر چه بهتر خدمات به مشتریان خود در بدو درخواست خرید از مشتریان تقاضا آنالیز آب می نماید.

کلر زن چیست و کلر زنی برای چه هدفی صورت می پذیرد؟

میکروارگانیسم هایی به نام پاتوژن ممکن است به سلامت انسان آسیب های جدی وارد کندگند زدایی آب آشامیدنی و آب استخرها برای عمل کشتن عوامل میکروبی که بیماری زا هستند و جلوگیری کردن از رشد و نمو مجدد میکروب ها و همچنین احیا رنگ و مزه و بوی آب صورت می پذیرد. اگر آب بدون تصفیه درست جهت از بین بردن میکروب ها مصرف شود، ممکن است باعث بیماری هایی از جمله اسهال و ذل درد های شدید شود.

بیماری هایی که توسط آب پخش می شوند، به عنوان بیماری های آبی شناخته می شوند. کلر زنی فرایندی است که توسط آن کلر به آب اضافه شده تا میکروارگانیسم ها، از جمله پاتوژن های مضر را که برای سلامت انسان خطر آفرین هستند را کشته یا غیرفعال سازد.

اگرچه کلر یک ماده ضدعفونی کننده موثر است، اما نمی تواند تمام میکروب های مضر را از بین ببرد. به طور کلی، کلر بر روی باکتری های مضر آب تاثیر زیادی دارد. در برابر ویروس های معدودی موثر است و در برابر برخی از پروتئین ها نیز تاثیر گذار است و می توان از آن برای گند زدایی و ضد عفونی کردن آب استفاده نمود.

خود می توانند کلر را به شکل مایع و یا گاز وارد آب کنند. میزان کلر وارد شده نیز توسط دستگاه قابل برنامه ریزی و تعییر است و می توان حجم آب ورودی و کلر اضافه شده را به شکل دقیق مورد بررسی قرار داد. در ادامه در مورد انواع دستگاه کلر زن توضیح خواهیم داد.

انواع دستگاه کلر زن آب

کلرزن مایع دستگاه کلر زن مایع از طریق پمپ تزریق کلر با استفاده از دوزینگ پمپ به آب کلر تزریق می کند. هیپوکلرید سدیم و کلسیم به حالت مایع بوده و برای تزریق نمودن این مواد به آب از هیپوکلریناتور استفاده می شود. تجهیزات ساخت دستگاه کلر زن مایع به شرح زیر می باشد.

پمپ تزریق کلر

مخزن پلی اتیلن مطابق با آب مصرفی دارای مخزن 3 لایه آنتی باکتریال

مخزن تخلیه دارای استاندارد های سازمان غذا و دارو

گیربکس و الکتروموتور دارایی اینورتور

شفت استیل یا ABS ساخت شرکت آبکو

تابلو برق مجهز به کنتاکتور و خروجی فلوسوئیچ یا فلوتر برقی دارایIP66

لوله کشی و اتصالات از جنس پی وی سی و شیر تخلیه

شاسی استنلس استیل 3.4 به همراه پولیش

کلر زن گاز

کلرزن گاز چیست و کاربرد آن چگونه است

در کلر زن گازی در بدو شروع کار کلر در دمای بالا و با فشار پایین به مایع و پس از آن بوسیله تبخیر کننده تبدیل به گاز می شود و در آخر درون کپسول های مخصوصی که برای این عمل طراحی شده اند نگهداری شده و بوسیله پمپ جهت ضدعفونی و گندزدایی به درون آب تزریق می شود. تجهیزات ساخت دستگاه کلرزن گازی به شرح زیر می باشد.

دستگاه تزریق اتوماتیک به همراه دستگاه وکیوم

تابلوی فرمان سیلندر گاز همراه با استراکچر

دستگاه انژکتور به همراه پوستر پمپ تمام استیل 316 L

دستگاه تعویض کننده و دستگاه آنالایزر جهت نشان دادن کلر باقی مانده در دستگاه کلر زن برای سهولت کار اپراتور

کاربرد های سیستم کلر زن چیست

جلوگیری از رشد و نمو مگس و حشرات در دستگاه های صافی

گندزدایی فاضلاب خروجی

کاهش مقدار BOD

جلوگیری از بو

جلوگیری از خورده شدن بتن و ابزار آلات مکانیکی توسط مواد اسیدی تولیدی در جریان تصفیه آب

شکستن کف آب تولیدی در سپتیک تانک

اکسایش یون های فلزی و سیانیدها

مزایای استفاده از سیستم کلر زن چیست

گندزدایی موثر و آسان. استفاده از این دستگاه ها موجب می شود تا بتوان به شکلی کامل کلر را در آب حل کرد و همچنین نظارت بسیار دقیق و اصولی بر میزان کلر ورودی و آب خروجی داشت.

کلر باقی مانده قابل پایش و حفاظت و نگهداری است و می توان از آن مجددا برای دستگاه کلر زن استفاده کرد.

همچنین کلر باقی مانده در دستگاه ترکیبی را می توان با افزودن آمونیاک فراهم کرد.

کلر باقی مانده میکروب کش را می توان در خطوط طولانی انتقال حفظ کرد. می توان به شکلی منحصر به فرد کلر را وارد آب نمود که برای لوله کشی های طولانی بیشتر وجود داشته باشند و زمان بیشتری تاثیر گذاری خود را حفظ کنند. تمامی این کار ها به راحتی توسط دستگاه کلر زن امکان پذیر می شود.

در دسترس بودن و سهولت خرید و همچنین ساخت سیستم شیمیایی کلر زن برای کاربرد های جانبی همچون مهار بو، تعیین دز خطوط RAS و سیستم های گندزدایی تصفیه خانه آب نیز از مزایای دستگاه کلر زن به شمار می آید.

سیستم کلر زن آب
سیستم کلر زن آب

حمل و نقل و جابجایی راحت این دستگاه ها و نصب پکیج دستگاه کلر زن در هر منطقه از جمله مزایای قابل ذکر این دستگاه می باشد. این دستگاه ها وزن و حجم زیادی ندارند و به راحتی می توانید آنها را جا به جا کنید و در مکان های دلخواه خود نصب کنید. می توانید از دستگاه کلر زن برای استخر های خانگی خود نیز استفاده نمایید. این دستگاه ها در کنار اندازه کوچک و جاگیری کم توان تولیدی بسیار بالایی دارند.

قیمت دستگاه کلر زن آب

هزینه تامین و تهیه مواد اولیه دستگاه کلر زن مانند کلر پایین است. به راحتی می توانید کلرها را به شکل مایع و یا گاز تهیه نموده و مورد استفاده قرار دهید.

در صورت بروز ایراد و یا خرابی هر قسمت از دستگاه کلر زن امکان جدا کردن و تعمیر جداگانه آن قسمت به خصوص وجود دارد. به طور کلی دستگاه کلر زن هزینه تعمیر و نگهداری پایینی نسبت به دیگر دستگاه های گند زداو ضدعفونی کننده دارد. به دلیل کیفیت بالای قطعات موجود در این دستگاه ها، طول عمر زیادی نیز دارند.

شرکت آبکو تمام قطعات به موجود  در دستگاه های خود را به صورت عمده وارد کرده و از با کیفیت ترین قطعات موجود استفاده می نماید.
لازم به ذکر است این شرکت برای آسودگی خیال مشتریان خود برای تمامی محصولات تولیدی خود گارانتی 24 ماهه و وارانتی و همچنین خدمات پس از فروش منحصر به فردی در نظر گرفته است.

قیمت دستگاه کلر زن ساخت شرکت آبکو بسیار مناسب بوده و از تمامی برند های موجود در بازار پایین تر می باشد. که این امر تنها برای سهولت در خرید مشتریان این شرکت می باشد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت دستگاه کلر زن اتوماتیک و تمامی دستگاه های ساخت این شرکت با شماره تماس های ما در ارتباط باشین.

مشخصات دستگاه کلر زن آب

1. ظرفیت تصفیه: میزان آبی که دستگاه قادر به تصفیه کردن آن است، از جمله مشخصات مهم است. این ظرفیت معمولاً به لیتر در ساعت یا روز اندازه‌گیری می‌شود.

2. روش تصفیه: دستگاه‌های کلرزن آب می‌توانند از روش‌های مختلفی مانند استفاده از کلرینها، فیلتراسیون، اشعه فرابنفش یا الکترولیز برای تصفیه آب استفاده کنند.

3. ابعاد و وزن:ابعاد و وزن دستگاه تعیین می‌کنند که به چه اندازه‌ای می‌توان آن را در مکان‌های مختلف نصب و استفاده کرد.

4. نوع نصب: بعضی از دستگاه‌های کلرزن آب به‌صورت ایستاده نصب می‌شوند، در حالی‌که دیگران قابلیت نصب زیر زمین یا به شبکه آب شهری را دارند.

5. نوع منبع تغذیه: برخی از دستگاه‌های کلرزن آب به برق نیاز دارند در حالی‌که دیگران از باتری یا سایر منابع انرژی قابل حمل استفاده می‌کنند.

6. کارایی در حذف آلودگی‌ها: توانایی دستگاه در حذف باکتری‌ها، ویروس‌ها، مواد شیمیایی و عناصر آلوده دیگر از آب، یکی از مشخصات  مورد نیاز است.

7. نحوه نگهداری و تعمیر: نیاز به نگهداری دوره‌ای و تعمیرات ممکن است در انتخاب دستگاه مؤثر باشد. دستگاهی که نیاز کمتری به تعمیرات داشته باشد و به راحتی قابل نگهداری باشد، معمولاً مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرد.

8. کیفیت آب خروجی:  دستگاه‌های موثر باید آب را به حالتی سالم و آبشاری از آلودگی‌ها تبدیل کنند.

مهم است که قبل از خرید و استفاده از هر دستگاه کلرزن آب، مشخصات فنی و عملکرد آن را با نیازهای خود مقایسه و ارزیابی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

Please select listing to show.