دستگاه آب شیرین کن صنعتی چیست؟

آب شیرین کن صنعتی دستگاهی است که تصفیه و شیرین سازی آب کثیف و آلوده را در حد آب آشامیدنی با مقیاس بزرگ و صنعتی و حتی خانگی انجام می دهد. دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس آب کثیف و شور و دارای املاح را از دریا ها، چاه آب ها، رود خانه ها، نهر های زیر زمینی و قنات ها و چشمه ها می گیرد و با فشار زیاد اسمزی تمامی کثیفی ها و املاح از جمله سدیم، ذرات معلق ، منیزیم، کلسیم و … را با رد شدن از ممبران‌ها بعنوان غشاء نیمه تراوا تصفیه می کند. آبی شیرین و قابل آشامیدن در اختیار مصرف کننده قرار می دهد. دستگاه آب شیرین کن صنعتی همچون با عناوینی مانند پکیج اسمز معکوس، RO ، فلتر شنی و کلر زن در بخش های مختلف نام برده می شود. به تجهیزات استفاده شده در تولید و یا ساخت دستگاه تصفیه اسمز معکوس یا RO می پردازیم. آب ورودی به دستگاه آب شیرین کن صنعتی از منابع مختلفی میتواند استفاده شود . که در قسمت پایین به این موارد اشاره شده است: آب های زیر زمینی همچون آب چاه ها و یا آب قنات هاآب های زیر زمینی بستگی به موقعیت چاه و عوامل دیگر دارند که میتوانند هر رنج TDS و TH داشته باشند. مثل شیرین یا شور بودن آب و با سختی پائین یا بالا آب آب های سطحی مانند آب رودخانه ها و یا آب چشمه ها آبهای سطحی مثل چشمه ها و یا اکثر رود خانه ها شیرین هستند. به عبارتی رنج TDS در آن ها پائین می باشد ولی میتواند سختی آب بالایی داشته باشد. وTH آنها می تواند به نسبت بالا باشد. آبهای دریاچه ، دریا و اقیانوس بسیار شور و آلوده هستند، یعنی رنج TDS بسیار بالایی دارند. مراحل تصفیه آب در دستگاه آب شیرین کن صنعتی چگونه است؟

مراحل مختلف تصفیه آب درون دستگاه آب شیرین کن صنعتی

در ادامه به مراحل مختلف تصفیه آب درون دستگاه آب شیرین کن صنعتی می پردازیم.
 • ‌پیش تصفیه آب صنعتی

در آب ها املاح و آلودگی های مختلفی وجود دارد، که برخی از این املاح و آلودگی ها مناسب تر است. قبل از ورود به دستگاه اسمز معکوس یا همان RO حذف شوند. که این اثر باعث می شود تا تاثیر گذاری بهتر بر کیفیت نهایی آب، و باعث افزایش طول عمر بیشتر و کیفیت عملکرد فیلتر های اسمز معکوس یا RO شوند. این آلودگی ها و املاح میتواند شامل: فلزات سنگین ، انواع گازها ذرات جامد معلق باشد. این آلودگی ها در مرحله پیش تصفیه آب با فیلترهایی مانند فیلتر های رسوب گیر ، فیلتر کربنی و فیلتر شنی حذف یا تصفیه شوند.
 • انتخاب پمپ‌های فشار بالا برای دستگاه

در مرحله پیش تصفیه آب، املاح و آلودگی های معلق توسط فیلتر شنی گرفته می شود. و فیلتر کربنی رنگ، بو، مزه و کلر آزاد موجود در آب را حدف می کند. اما این عملیات در مرحله پیش تصفیه آب، یون ها و نمک های موجود در آب را نمی توان حدف کند. پس با روش دستگاه اسمز معکوس باید برای حذف یون ها و نمک ها اقدام کرد. در این بخش باید فشاری بیشتر از فشار اسمزی ایجاد کرد. این فشار توسط پمپ های مخصوص مانند پمپ‌های طبقاتی و در بعضی از موارد به خصوص پمپ‌های پیستونی استفاده می شود.
 • انتخاب پمپ مناسب برای دستگاه

برای انتخاب پمپ مناسب دستگاه باید مشخصه هایی مانند میزان آلودگی آب ، کیفیت آب خروجی و دبی آن را در نظر گرفت. انتخاب پمپ های مناسب دستگاه بر قیمت دستگاه های آب شیرین کن صنعتی کاملا تاثیر گذار خواهد بود. امروزه در همه جا انواع پمپ های چینی، اروپایی، ژاپنی و ایرانی در دستگاه های آب شیرین کن صنعتی استفاده می شود.
 • فیلترهای اسمز معکوس یا همان RO

تصفیه نهایی آب و حذف یون‌ها را دستگاه اسمز معکوس به طوری که هیچ آلودگی و املاحی بماند، انجام می دهد. اصل روش دستگاه RO ایجاد فشار بسیار بالاتر از فشار اسمزی توسط پمپ های قوی است. و حرکت برعکس یا معکوس آب از داخل فیلترهای نیمه ‌تراوای اسمز معکوس از فشار اسمزی بالاتر به فشار اسمزی کم تر می باشد. انتخاب فیلتر های مناسب با طراحی و چیدمان مناسب باعث افزایش بازده دستگاه آب شیرین کن صنعتی، بیشتر شدن بازیابی آب، کاهش پساب آب می شود.
 • گندزدایی آب های خروجی از دستگاه

علاوه بر حذف مواد معلق با فیلتر شنی و حذف رنگ، بو، مزه با فیلتر کربنی و حذف یون ها و نمک ها با استفاده از دستگاه اسمز معکوس منابع آب های مختلف میتوانند حاوی انواع باکتری ها و آلودگی ها نیز باشد. حذف این ویروس ها و آلودگی ها در دستگاه های تصفیه آب صنعتی و آب شیرین کن های صنعتی توسط روش گند زدایی مثل فیلترهای اشعه فرابنفش UV انجام میشود.

تجهیزات استفاده شده در دستگاه اسمز معکوس یا همان RO

 • پکیج بوستر پمپ

دستگاه ROپمپ های تقویت کننده ای برای بیشتر شدن فشار آب به سطح ایده آل طراحی شده اند.
 • پکیج فيلتر شنی

باعث از بین رفتن ذرات جامد معلق موجود در آب مانند مواد آلی، شن و سنگ ها، رنگ، پلانکتون، باکتری ها و … می شود.
 • فيلتر کربن دستگاه آب شیرین کن

دستگاه RO و فیلتر کربن برای از بین بردن کلر و سایر مواد های موثر بر عملکرد مانند آلاینده های آلوده و برای بیشتر شدن عمر غشای RO و همچنین بهبود طعم و بوی آب طراحی و ساخته شده است.
 • فيلتر كارتريج دستگاه آب شیرین کن صنعتی

به اصطلاح ساده برای پولیش کردن نهایی دستگاه که آلودگی سنگین از آن به هیچ عنوان رد نشود از فیلتر کارتریج استفاده می کنیم.
 • دستگاه تزريق ضد رسوب یا همان آنتي اسكالانت

یک محلول شیمیایی افزودنی آب برای دستگاه اسمز معکوس است. که در جلوگیری از پوسته پوسته شدن منبع ها بسیار مؤثر و مفید است.
 • پمپ فشار بالا

برقرار کردن جریان یکنواخت برای المنت ها و رد شدن خیلی سریع آب از فیلتر های شنی و UV.
 • ممبران های دستگاه

ممبران ها برای تصفیه آب شور مانند آب دریا، دریاچه ها و برخی از رودخانه ها و نیز بازیابی پساب های صنعتی و شهری و خانگی برای اشامیدن آب استفاده میشوند.
 • محفظه تحت فشار RO

امروزه بیشتر منبع های RO در مخازن تحت فشار تقویت شده با فایبرگلاس FRPقرار دارند که به صورت خاص برای مهار غشاها طراحی و ساخته شده است. و در برابر فشارهای زیاد مورد نیاز غشاهای RO امروزی طراحی و ساخته شده اند.
 • گيج فشار دستگاه

برای نظارت بر فشار و جلوگیری از خطر در یک خط آب استفاده می شوند. می توان مستقیماً بر روی هر خط دلخواه آب نصب و راه اندازی کرد یا روی صفحه کنترل یک دستگاه RO تجاری نصب و راه اندازی کرد . فلومتر یا همان جريان سنج سرعت آب: برای اندازه گیری سرعت جریان آب یا مقدار سرعت گاز و سیال داخل لوله مورد استفاده قرار می گیرد.
 • TDS متر آب

در واقع مقدار شفافیت آب و یا کل مواد جامد محلول در آب را نشان می دهد.
 • سوييچ فشار پايين دستگاه

زمانیکه سطح آب منبع کم شود دستور میدهیم تا سیستم فشار قوی خاموش و سیستم فشار پایین روشن شود.
 • سوييچ فشار بالا دستگاه

برای زمانی است که آب مخزن فول شده است و باید دستور خاموش شدن دستگاه را بدهیم. پمپ تقویت کننده یا همانBooster pump :این پمپ هدفش این است که آب با فشار خیلی قوی تر وارد واحد RO شود.

قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی

شرکت آبکو تنها شرکتی می باشد که تمام قطعات به کار رفته در دستگاه های تولیدی خود را به صورت عمده وارد کرده و از با کیفیت ترین قطعات موجود استفاده می نماید.. لازم به ذکر است این شرکت برای آسودگی خیال مشتریان خود برای تمامی محصولات تولیدی خود گارانتی 24 ماهه و وارانتی و همچنین خدمات پس از فروش منحصر به فردی در نظر گرفته است. قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی ساخت شرکت آبکو بسیار مناسب بوده و از تمامی برند های موجود در بازار پایین تر می باشد. که این امر تنها برای سهولت در خرید مشتریان این شرکت می باشد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی و تمامی دستگاه های ساخت این شرکت با شماره تماس های ما در ارتباط باشین.