گندزدایی و ضد عفونی کردن آب آلوده

گندزدایی و ضد عفونی آب آلوده یکی از اصلی ترین و مهم ترین مراحل پس از تصفیه آب به صورت فیزیکی و بیولوژیکی و شیمیایی آب می باشد. که به شدت بر سلامتی بدن تاثیرگذار است. با توجه به اینکه برای تصفیه آب از تجهیزات مختلف استفاده می شود. در هر یک از مراحل تصفیه آب کمک می کند تا مواد آلی، فلزات سنگین و مواد معدنی آب از بین بروند. و تاثیر زیادی بر میکروارگانیسم های بیماری زا که در آب موجود است. مانند باکتری ها و…. ندارند، و لازم است در مراحل پایانی گندزدایی آب و در مرحله تصفیه آب به صورت شیمیایی نسبت به ضد عفونی کردن آب آلوده اقدام گردد. گروه صنعتی آبکو؛ در ادامه این مقاله به چند روش رایج برای گند زدایی آب آلوده اشاره می شود که مزایا و معایب هر یک را بررسی خواهیم کرد. آنچه در این مقاله می خوانید: گندزدیی آب آلوده چیست؟انواع ضد عفونی و گندزدایی آب معیارهای اصلی انتخاب بهترین روش برای گند زدایی آب آلوده رایج ترین و راحت ترین روش های گندزدایی آب گندزدایی و ضدعفونی کردن آب با استفاده از کلر

گندزدایی و یا ضد عفونی کردن آب آلوده چیست

آلاینده های موجود در آب های شرب قبل از ورود به مرحله آبرسانی حاوی مقادیر بسیار بالایی از مواد معدنی و فلزات سنگین و همچنین میکروارگانیسم های بیماری زا مانند باکتری ها و… می باشند. که به شیوه های مختلف اغلب میکروب های موجود در آب از بین میروند. راهکارهای بسیار برای تصفیه آب می باشد. تصفیه ی تاثیر بسیار زیادی بر باکتری های بیماری زا موجود در آب ها نداشته و به همین علت در مرحله تصفیه شیمیایی آب از روش ها و تجهیزات منحصر به فرد و مواد مخصوص مختلفی استفاده میشود. تا باکتری های بیماری زا از بین بروند. با توجه به اینکه منظور از گندزدایی و ضد عفونی کردن آب آلوده، حذف و از بین بردن باکتری های خطر ناک و بیماری زا می باشد، نه تمام باکتری های زنده موجود در آب!

انواع ضد عفونی و گند زدایی آب

با توجه به نوع مواد شیمیایی و روش های مختلف برای گندزدایی و ضد عفونی کردن آب آلوده، تاثیرات متفاوتی بر میکروارگانیسم های موجود در آب آلوده ایجاد میشود. از جمله تاثیراتی که روش های مختلف برای گندضد عفونی کردن آب های آلوده بر سلول های میکروارگانیسم هایی ایجاد می کند. که می توان به موارد زیر اشاره نمود: برخی از دستگاه های گندزدایی و ضد عفونی آب آلوده تلاش می کنند تا سلول میکروب های بیماری زا و خطرناک را تخریب نموده به طور کامل آنها را از بین ببرند و آب تصفیه قابل شرب به شما تحویل می دهند. با استفاده از ترکیبات مخصوص فنلی می توان تراوایی غشایی سیتوپلاسم های موجود در آب را وادار به تغییر نمود و در نهایت عوامل مغذی از سلول و از غشا خارج شده و به مرور از بین میروند و این عمر باعث مانع از رشد میکروب ها و تکثیر آنها خواهد شد. برخی از شیوه های گندزدایی و ضد عفونی کننده آب آلوده تلاش می کنند تا پروتئین ها و ویتامین ها را لخته کرده و عوامل اسیدی و قلیایی را از بین برده و منجر به مرگ و خشک شدن سلول ها شوند. در بعضی از روش ها هدف تغییر، در ساختار و آرایش آنزیم ها می باشد. که در نهایت باعث از بین رفتن و خشک شدن سلول های بیماری زا خواهند شد.

برای انتخاب بهترین دستگاه گندزدایی آب باید به چه معیار هایی توجه و دقت کنیم

با توجه به تاثیراتی که هر یک از روش های گندزدایی و مواد و گازهای ضد عفونی کننده بر ساختار سلول ها ایجاد می کنند. نتیجه میگیریم که هر یک از روش ها و مواد گند زدا ها نمی توانند برای تمام آلاینده های آلوده و املاح موجود در آب مناسب باشند. به همین علت لازم است که چند بحث مهم را برای انتخاب دستگاه های گندزدایی آب مد نظر قرار داد که عبارتند از:
  • میکروارگانیسم های بیماری زا و خطرناک موجود در آب آلوده و نوع میکروب ها
  • حجم و مقدار سلول های بیماری زا موجود در آب
  • شرایط محیطی تصفیه خانه که در آن دستگاه تصفیه آب قرار گرفته است و میزان دسترسی به نور خورشید
  • دما و مقدار ph آب اولیه یا همان ورودی
  • میزان بودجه مالی در دسترسی بهتر برای ضدعفونی و گندزدایی کردن آب

رایج ترین و راحت ترین روش های ضد عفونی و گندزدایی آب

با توجه به فاکتورها و بحث هایی که به آنها اشاره شد. می توان از روش ها و مواد مختلفی برای ضدعفونی کردن و گندزدایی آب آلوده استفاده نمود. که از راحت ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

گندزدایی آب با استفاده از مواد شیمیایی کلر

یکی از رایج ترین و راحت ترین و کاربردی ترین روش های به کار رفته در تصفیه آب های صنعتی در صنایع غذایی و حذف عوامل بیماری زا از آن، استفاده از مواد شیمیایی کلر می باشد. در پاسخ این سوال که کلر چیست می توان گفت کلر یک نوع مواد شیمیایی است. که از هالوژن های موجود در گروه IV که در جدول عناصر شیمیایی می باشد. که دارای عدد اتمی 17 بوده و با CL که نماد شیمیایی این عنصر است، نمایش داده می شود. اگه به خواهیم به ویژگی مهم این عنصر اشاره کنیم. به فرار بودن و قدرت بسیار بالای اکسید کنندگی این عنصر اشاره می کنیم. به همین علت برای از بین بردن باکتری ها و قارچ ها و ذرات آلوده موجود در آب از کلر استفاده می شود. کلری که برای استفاده گندزدایی آب استخر و آب های آشامیدنی استفاده می شود، دارای انواع مواد شیمیایی مختلفی بوده. و به صورت های متفاوتی مانند هیپوکلریت سدیم، هیپوکلریت کلسیم، کلر جامد، اسید هیپوکلر و یا گاز کلر و دی اکسید کلر برای گند زدایی و ضد عفونی آب استفاده میشوند.

قیمت دستگاه کلرزن

شرکت آبکو تنها شرکتی می باشد که تمام قطعات به کار رفته در دستگاه های تولیدی خود را به صورت عمده وارد کرده و از با کیفیت ترین قطعات موجود استفاده می نماید.. لازم به ذکر است این شرکت برای آسودگی خیال مشتریان خود برای تمامی محصولات تولیدی خود گارانتی 24 ماهه و وارانتی و همچنین خدمات پس از فروش منحصر به فردی در نظر گرفته است. قیمت دستگاه کلرزن ساخت شرکت آبکو بسیار مناسب بوده و از تمامی برند های موجود در بازار پایین تر می باشد. که این امر تنها برای سهولت در خرید مشتریان این شرکت می باشد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت دستگاه کلرزن و تمامی دستگاه های ساخت این شرکت با شماره تماس های ما در ارتباط باشین.