صفحه اصلی

مقالات

نحوه عملکرد اولترافیلتراسیون

نحوه عملکرد اولترافیلتراسیون

الترا فیلتراسیون با استفاده از فشار طی یک فرآیند فیزیکی می تواند ذرات جامد معلق در آب را براساس اندازه آن ها از مایع جداسازی نماید.
اولترافیلتراسیون

الترا فیلتراسیون با استفاده از فشار طی یک فرآیند فیزیکی می تواند ذرات جامد معلق در آب را براساس اندازه آن ها از مایع جداسازی نماید.

اولترافیلتراسیون UF یک فرآیند غشایی می باشد که عملکرد آن شبیه به روش اسمز معکوس Reverse Osmosis است. UF با استفاده نمودن از فشار هیدرو استاتیک آب ورودی را از میان یک غشای نیمه نفوذ پذیر عبور می دهد. سایز منافذ غشای اولترا فیلتراسیون به طور معمول بین 103 الی 106 دالتون می باشد.

اولترا فیلتراسیون UF یک مانع تحت فشار برای مواد جامد معلق، باکتری ها و ویروس ها و همچنین سایر علل های بیماری زا برای تولید نمودن آب با خلوص بسیار بالا و چگالی لجن پایین است.

اولترا فیلتراسیون UF یک نوع فیلتراسیون غشایی می باشد. در آن با استفاده از فشار هیدرو مایع را از روی یک نوع غشای نیمه تراوا عبور می دهد. همین امر باعث می شود مواد جامد معلق در آب و املاح با وزن مولکولی بالا حفظ شوند. در صورتی که که آب و املاح با وزن کم مولکولی از غشاء عبور می کنند.

اولتر افیلتراسیون اساساً با روش اسمز معکوس RO آب شیرین کن صنعتی و میکرو فیلتراسیون یا نانو فیلتراسیون مشابه است. فقط از نظر اندازه مولکول هایی که آن را حفظ می کند تفاوت خواهد داشت.

روند کار دستگاه اسمز معکوس یا RO

تصفیه آب به روش اسمز معکوس (Reverse Osmosis) که به نام تصفیه آب با دستگاه آب شیرین کن صنعتی نیز شناخته شده می باشد. یکی از روش های الهام گرفته شده از رفتار طبیعت است که تا حدود زیادی نمک و املاح و یون های مضر را از آب حذف می کند. این روش تصفیه آب در واقع اینگونه عمل می کند که با کمک غشای نیمه تراوا از ورود آلاینده ها و مواد رسوب کننده و غیره جلوگیری به عمل آورده و در نهایت آب خالص و تصفیه شده به ما می دهد.

اسمز معکوس
اسمز معکوس

الترا فیلتراسیون چیست؟

الترا فیلتراسیون یک غشا یا به عبارت مناسب تر، یک غشای نیمه نفوذ پذیر یا یک لایه نازک از مواد است. این لایه هنگام اعمال نیروی محرکه در غشاء ، قادر به جدا کردن مواد می باشد. هنگامی که یک فناوری مناسب فقط برای نمک زدایی در نظر گرفته شود. فرآیند های غشایی به طور فزاینده ای برای از بین بردن باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها، مواد ذره ای و مواد آلی طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند. این امر می تواند رنگ، طعم و بو را به آب منتقل نماید. با استفاده از مواد ضد عفونی کننده واکنش نشان بدهد تا مواد جانبی کامل ضد عفونی شود.

الترا فیلتراسیون با استفاده از فشار طی یک فرآیند فیزیکی می تواند ذرات جامد معلق در آب را براساس اندازه آن ها از مایع جداسازی نماید.

الترا فیلتراسیون Ultrafiltration UF

Ultrafiltration (UF) یک فرآیند غشایی می باشد که شبیه به روش اسمز معکوس Reverse Osmosis است. UF با استفاده نمودن از فشار هیدرو استاتیک آب ورودی را از میان یک غشای نیمه نفوذ پذیر عبور می دهد. سایز منافذ غشای اولترا فیلتراسیون به طور معمول بین 103 الی 106 دالتون می باشد. اولترا فیلتراسیون UF یک مانع تحت فشار برای مواد جامد معلق، باکتری ها و ویروس ها و همچنین سایر علمل های بیماری زا برای تولید نمودن آب با خلوص بسیار بالا و چگالی لجن پایین است.

اولترا فیلتراسیون UF یک نوع فیلتراسیون غشایی می باشد. در آن با استفاده از فشار هیدرو مایع را از روی یک نوع غشای نیمه تراوا عبور می دهد. همین امر باعث می شود مواد جامد معلق در آب و املاح با وزن مولکولی بالا حفظ شوند. در صورتی که که آب و املاح با وزن کم مولکولی از غشاء عبور می کنند. اولتر افیلتراسیون اساساً با روش اسمز معکوس RO آب شیرین کن صنعتی و میکرو فیلتراسیون یا نانو فیلتراسیون متفاوت نیست. فقط از نظر اندازه مولکول هایی که آن را حفظ می کند تفاوت خواهد داشت.

نحوه عملکرد الترا فیلتراسیون چگونه است؟

اولترافیلتراسیون اساساً با اسمز معکوس، میکروفیلتراسیون یا نانوفیلتراسیون متفاوت نیست. مگر از نظر اندازه مولکولی که آن را حفظ می کند. زمانی که از نظر استراتژیک با سایر فن آوری های تصفیه آب در یک سیستم آب کامل ترکیب می شود. UF  یا الترافیلتراسیون برای از بین بردن کلوئید ها، پروتئین ها، باکتری ها، پیروژن ها، پروتئین ها و ماکرومولکول های بزرگتر از اندازه منافذ غشاء از آب ایده آل است.

با توجه به سیستمی که در طراحی و تولید اولترافیلتراسیون در نظر گرفته شده است. مراحل تصفیه آب در روش UF شامل دو گام میباشد که عبارتند از پیش تصفیه و تصفیه کامل. در مرحله پیش تصفیه آب بعد از به جریان درآمدن آب به خاطر فشار وارد شده توسط پمپ خوراک ذرات درشت شناور در آب توسط فیلترهای میکرونی از بین خواهند رفت.

سپس بعد از انجام این مرحله آب از غشاء و ممبران هایی با قطر 01/0 عبور خواهند کرد. بخاطر کوچک بودن قطر حفره های روی این فیلتر تمام ذرات از قبیل گل و لای، ویروس، میکروب، یون های دو ظرفیتی و سایر مواد ذائد امکان عبور پیدا نمی کنند. در نتیجه می توان گفت آبی که از فیلتر عبور می کند، تا 99/99% خالص و بدون هرگونه آلودگی می باشد.

همان طور که اشاره شد، تصفیه آب باعث میشود تا ذرات معلق در آن، گل و لال، فلزات سنگین و حتی موجودات ریز و ویروس و میکروب از آب حذف شود. با توجه به روال کار و همچنین نحوه عملکرد اولترافیلتراسیون در محیط های متفاوت و با اهداف مختلف مورد استفاده قرار میگیرد که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

اولترافیلتراسیون UF در مصارف صنعتی

یکی از اصلی ترین کاربرد های اولترا فیلتراسیون در بخش صنعتی و تصفیه پساب های کارخانه ها و کارگاه های تولیدی می باشد. با توجه به داشتن قابلیت حذف مواد آلی موجود در پساب، روغن و گریس، ذرات کلوئیدی و همچنین پروتئین ها از پکیج تصفیه آب اولترافیلتراسیون می توان در صنایع غذایی و دارویی و همچنین کارخانجات مختلف استفاده نمود. علاوه براین، این روش تصفیه برای حذف آلودگی های موجود در آب برکه، رودخانه ها و پساب های صنعتی بسیار مفید بوده و باعث به چرخش درآمدن آب می شود.

البته لازم به ذکر است که روش اولترافیلتراسیون نه تنها در تصفیه آب، بلکه در کارخانجات نساجی، شیر و پروتئین و مواد غذایی و همچنین داروسازی نیز بسیار مفید بوده و قابلیت حذف آنزیم ها، آمینو اسیدها و رنگ های موجود در پساب ها را دارد.

اولترافیلتراسیون در مصارف خانگی

در بعضی از مناطق کشور ممکن است امکان دسترسی به آب آشامیدنی و تصفیه شده شرب وجود نداشته باشد و همین امر امکان بروز بیماری های مختلف را در این شرایط افزایش می دهد. علاوه بر این وجود املاح و مواد معدنی در آب های شرب یکی از بزرگترین مشکلاتی می باشد که در اغلب مناطق کشورمان با آن مواجه هستیم استفاده از پکیج تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون این قابلیت را به ما می دهد. که بتوانیم به راحتی به آب با خلوص بالا و بدون هیچ گونه آلودگی دست پیدا کنیم.

استفاده از اولتر افیلتراسیون در روش اسمز معکوس

استفاده از UF باعث میشود تا نیازی به اضافه کردن کلر یا ازن به آب نباشد. در نتیجه از سوراخ شدگی فیلترهای دستگاه RO جلوگیری می شود. اسمز معکوس RO که یکی از روش های بسیار کاربردی در تصفیه آب می باشد، با غشای نیمه تراوا عمل میکند. در بسیاری از مواقع می توان از اولترافیلتراسیون در مرحله پیش تصفیه استفاده نمود تا حجم زیادی از آلودگی ها، مواد آلی و مواد ذائد از آب حذف شده و در نتیجه فیلتر و ممبران های دستگاه اسمز معکوس طول عمر بیشتری پیدا خواهد کرد. علاوه براین،

الترافیلتراسیون چه ترکیباتی را حذف می کند؟

 1. اندوتوکسین ها
 2. پلاستیک
 3. پروتئین ها
 4. سیلیس
 5. سیل
 6. دود
 7. ویروس ها

مزایا استفاده از الترافیلتراسیون

 1. عدم نیاز به مواد شیمیایی منعقد کننده ها، لخته ها، ضد عفونی کننده ها، تنظیم pH
 2. فیلتراسیون ذرات براساس اندازه ذرات آن ها
 3. کیفیت خوب و ثابت آب تصفیه شده از نظر حذف ذرات و میکروب ها
 4. فضای اشغالی اندک
 5. اتوماسیون ساده
 6. سازگار با محیط زیست

نگهداری و بهره برداری از UF:

سیستم های اولتر افیلتراسیون حاوی فیلتر های غشایی بسیار ریزی می باشند. که باید به درستی از آنها نگهداری شود و به طور منظم تمیز شوند. برای از بین بردن آلاینده های آلی پروتکل تمیز کردن کلی برای تمیز کردن غشاهای لوله ای استفاده از مواد شوینده قلیایی متوسط با فوم کم در 0.6٪ تا 1٪ برای حداکثر 40 تا 60 دقیقه است. برای از بین بردن آلاینده های غیر آلی بهترین روش شست و شو با اسید سیتریک با غلظت حداکثر 3.0٪ است. اسید باید به مدت یک الی سه ساعت گردش کند. از اسید هیدروکلریک نیز می توان برای تمیز کردن غشاها استفاده کرد، همانطور که می تواند اسید اگزالیک، سولفوریک و نیتریک باشد.

علیرغم وجود روش های متعدد برای تصفیه آب، اولترافیلتراسیون با استقبال بسیار خوبی در مصارف صنعتی و خانگی مواجه شده است که اصلی ترین دلیل این محبوبیت مزایای زیاد آن می باشد. از مهم ترین مزایای استفاده از الترا فیلتراسیون می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. تولید آب خالص بدون ذرات ریز، ویرویس، میکروب و مواد آلی
 2. بهره مندی از مقاومت بسیار بالا در برابر اکسیداسیون
 3. بهره مندی از مقاومت بالا حرارتی و شیمیایی
 4. نرخ گرفتگی ممبران ها بسیار پایین می باشد و نیاز به سرویس و شستشو های متوالی نیست
 5. SDI پایین در فرآیند اولترافیلتراسیون
 6. دقت بسیار بالا در برابر جداسازی
 7. عدم محدودیت در مقدار آب تصفیه شده بخاطر نداشتن مخزن ذخیره سازی آب
 8. کاربرد گسترده در صنعت و کشاورزی
 9. تعمیر و نگهداری آسان دستگاه
 10. صرفه جویی در مصرف برق
 11. مقاومت بالا غشا ها در برابر مواد شیمیایی

تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون UF

اولترافیلتراسیون UF یکی از جدیدترین روش های تصفیه آب می باشد که در بخش های صنعتی، خانگی و کشاورزی کاربرد گسترده ای دارد. طراحی اولترافیلتراسیون Ultra Filtration UF بر پایه استفاده از فیلتر (ممبران) میان تهی انجام شده است که بخاطر قطر بسیار کم حفره های موجود بر روی فیلتر، قابلیت حذف مواد ذائد و آلودگی های موجود در آب تا 99% را دارا می باشد. در ادامه نگاهی کامل به تصفیه آب با روش اولترافیلتراسیون و مزایا و نکات مهم در استفاده از این تجهیزات خواهیم داشت. با گروه صنعتی آبکو؛ تولید کننده پکیج تصفیه آب اولترافیلتراسیون همراه باشید.

دلایل ضروری بودن استفاده از پکیج تصفیه آب به روش اولتر افیلتراسیون  UF

مصرف بسیار زیاد در مصارف صنعتی، خانگی و کشاورزی و همچنین کاهش بارش باران در سالهای اخیر، نگرانی های زیادی را در تمام دنیا بوجود آورده است. علاوه براین، در بسیاری از مناطق و شهرها آب شرب و تصفیه شده به سختی در دسترس بوده و حتی ممکن است آب شامل املاح بسیار زیادی باشد. به همین دلیل، روش های گوناگونی برای تصفیه نمودن آب معرفی شده است که یکی از بهترین آن ها، روش اولتر افیلتراسیون است. با این روش نه تنها آبهای صنعتی، بلکه در تولید آب شرب نیز می توان از آبهای ناخالص، آب خالص و بدور از هرگونه آلودگی و ویروس و میکروب های خطرناک تولید کرد.

کیفیت آب خام ورودی به UF چه مقدار می باشد؟

به منظور بهره وری بهتر از روش اولترافیلتراسیون لازم است به ویژگی های در نظر گرفته شده در طراحی و تولید فیلتر و ممبران ها استانداردها و کیفیت آب ورودی به دستگاه مورد توجه قرار گیرد. به صورت کلی و بر اساس یک استاندراد ثابت کیفیت آب ورودی به سیستمUF باید به صورت زیر باشد:

میزان COD یا اکسیژن خواهی کمتر از 60 mg/lit

حداکثر ph در بازه 2 الی 11 واحد

روغن موجود در آب کمتر از 2 mg/lit

حداکثر کدورت یا turbidity آب 300 NTU

حداکثر TSS یا ذرات معلق جامد در آب کمتر از 100 mg/lit

عدم توجه داشتن به میزان کیفیت آب ورودی به سیستمUF  باعث می شود تا به سرعت ممبران ها یا فلیتر ها آلوده شده و کارایی خود را از دست بدهند و طول عمر آن ها کاهش پیدا کند.

چطور کارکرد دستگاه اولترافیلتراسیون را افزایش دهیم؟

با توجه به ارزش مادی نسبتا زیاد پکیج تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون مخصوصا در نوع صنعتی، لازم است در نحوه استفاده از دستگاه دقت داشته باشید. به طوریکه با توجه به میزان مواد ذائد موجود در آب و نوع آنها، نسبت به شستشوی فیلترها با مواد شیمیایی، سیستم های هوای دهی و شستشوی معکوس اقدام کنید. علاوه براین، نباید فیلترهای دستگاه برای مدت طولانی در محیط خشک قرار داشته باشند. در شرایطی که لازم است دستگاه برای مدت طولانی خاموش باشد، بهتر است از مواد شیمیایی مخصوص برای قرار دادن فیلتر در آن استفاده شود.

شستشوی پکیج تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون با روش شستشوی معکوس انجام میشود. به طوریکه در جهت عکس مسیر ورود آب لازم است این فرآیند انجام شود.

قیمت اولترافیلتراسیون uf

قیمت اولترافیلتراسیون UF با توجه به ظرفیت دستگاه، جنس بدنه و قطعات داخلی آن می شود. به همین دلیل نرخ ثابت و مشخصی برای آن نمی توان ارائه داد. این تجهیزات با توجه به نیاز مشتری و با سفارش مشتری طراحی و تولید شده و در مرحله طراحی قیمت آن نیز محاسبه خواهد شد. برای استعلام قیمت اولترافیلتراسیون مورد نظر با اندازه و ابعاد سفارشی می توانید با کارشناسان گروه صنعتی آبکو در ارتباط باشید.

گروه صنعتی آبکو به عنوان یکی از با سابقه ترین گروه های تولید کننده تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب، تولید اولترافیلتراسیون UF را در مجموعه فعالیت های خود قرار داده است. به منظور استفاده از مشاوره های این تیم و همچنین خرید انواع دستگاه های تصفیه آب، می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در سایت استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

Please select listing to show.