صفحه اصلی

مقالات

دستگاه اسمز معکوس RO

دستگاه اسمز معکوس RO

تصفیه آب به روش RO (Reverse Osmosis)که به نام تصفیه آب با دستگاه آب شیرین کن صنعتی نیز شناخته شده می باشد، یکی از روش های الهام گرفته شده از رفتار طبیعت است که تا حدود زیادی نمک و املاح و یون های مضر را از آب حذف می کند. این روش تصفیه آب در واقع اینگونه عمل می کند که با کمک غشای نیمه تراوا از ورود آلاینده ها و مواد رسوب کننده و غیره جلوگیری به عمل آورده و در نهایت آب خالص و تصفیه شده به ما می دهد.
تصفیه آب RO

دستگاه آب شیرین کن یا تصفیه آب صنعتی، دستگاهی است که شوری آب و املاح ورودی آن را با استفاده از روش RO، به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. آب شیرین کن های صنعتی در ظرفیت های ۵ مترمکعب در شبانه روز به بالا قابل طراحی و ساخت است.

طراحی آب شیرین کن بر اساس آنالیز آب منطقه و نیاز مشتری صورت می گیرد. گروه صنعتی آبکو تولید کننده و طراح تجهیزات و دستگاه های تصفیه آب و فاضلاب می باشد. در ادامه این مطلب به معرفی تصفیه آب با روش RO می پردازد و جزئیات آن را به طور کامل شرح خواهد داد.

تصفیه صنعتی آب
تصفیه صنعتی آب

تمام آنچه در این مطلب خواهید خواند:

تفاوت تصفیه به روش اسمز طبیعی و RO چیست
گام های مهم در تصفیه آب به روش RO چیست
پیش تصفیه آب
تصفیه آب با روش RO چگونه است
تجهیزات دستگاه های تصفیه آب به روش RO چیست
کاربرد RO چگونه است
مزایا آب تصفیه شده با RO چیست
تفاوت تصفیه آب به روش اسمز طبیعی با RO در چیست؟

آب تصفیه شده با ro
آب تصفیه شده با ro

اسمز چیست؟

به عمل تبدیل شدن آب شور به آبی با درجه شوری بیشتر در طبیعت اصطلاحا اسمز گفته می شود. این فرآیند در بدن انسان توسط کلیه ها انجام می شود. همچنین در طبیعت جذب آب از خاک توسط ریشه گیاهان دیده می شود.

انسان برای تصفیه آب از این رفتار طبیعت الهام گرفته و عکس آن را برای حذف نمک، یون ها و املاح و آلاینده های اضافی موجود در آب با کمک آب شیرین کن صنعتی به کار برده است. در این روش، از یک غشا استفاده شده و آب با غلظت بیشتر که حاوی مواد آلاینده و یون های اضافی می باشد را با فشار از آن عبور می دهد.

عبور آب با آلاینده های زیاد ازاین غشای نیمه تراوا باعث می شود تا تنها مولکول های اصلی آب از غشا عبور کند. املاح و آلاینده ها در سمت دیگر غشا باقی بمانند. با توجه به این امر در تصفیه آب به روش RO، آب با غلظت بیشتر به سمت آب با غلظت کمتر حرکت می کند. و بلعکس رفتار طبیعت است، لذا لازم است از پمپ های فشار برای تصفیه آب با این منظور استفاده گردد.

دستگاه تصفیه آب اسمز
دستگاه تصفیه آب اسمز

گام های مهم در تصفیه آب به روش RO چیست

غشای نیمه تراوا نوعی فیلتر است که با داشتن سطحی با سوراخ های بسیار ریز، از عبور برخی از یون ها و اتم ها و آلاینده ها جلوگیری می نماید. استفاده از این غشا درRO تا حد قابل توجهی آلاینده های آب را کاهش می دهد و در مقابل، جمع شدن بیش از حد مواد ذائدو آلاینده ها بر روی آن باعث کاهش عملکرد این فیلتر خواهد شد. به همین خاطر، گام های متعددی در تصفیه آب با روش RO در نظر گرفته شده است. از مهم ترین گام ها در روش RO می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پیش تصفیه آب

همان طور که قبلا گفته شد، غشای نیمه تراوا یا همان فیلتر های دستگاه RO به مرور به دلیل انباشته شدن مواد آلاینده و مخرب اضافی موجود در آب بر روی آن با کاهش عملکرد مواجه می شود. به همین منظور، لازم است به عنوان مرحله پیش تصفیه قبل از ورود آب به مرحله RO برخی از مواد آلاینده موجود در آب ابتدا به روش های مختلف حذف شوند. سپس آب با کدورات کمتر وارد دستگاه RO شود.
از جمله اعمال صورت گرفته در مرحله پیش تصفیه آب می توان به حذف مواد معلق جامد موجود در آب اشاره کرد.

در این مرحله با استفاده از سیلیس های موجود در فیلتر، مواد جامد از آب جدا می شوند و در بین لایه های سلیس به دام می افتند. علاوه براین می توان به کمک مواد ضد عفونی کننده مانند کلر تا حد بسیار زیادی میکروارگانیسم های موجود در آب را حذف نمود. و نسبت به تنظیم نمودن PHو حذف مواد رسوب کننده آب اقدام گردد. با انجام این فرآیندها تا حد زیادی می توان به سلامت بیشتر غشا یا فیلتر دستگاه RO کمک نمود.

لازم به ذکر است که مراحل پیش تصفیه که توضیح داده شد به کمک تجهیزاتی مخصوص از قبیل فیلترهای شنی و فیلترهای کربنی صورت می گیرد.شرکت آبکو با بیش از یه دهه تجربه فعالیت در زمینه ساخت و طراحی دستگاه های تصفیه آب و فاضلاب صنعتی و همچنین دستگاه های تصفیه آب به روش RO افتخار این را دارد که یکی از بهترین برند های ساخت ایران باشد و با نازل ترین قیمت ها این دستگاه ها را با توجه به آنالیز آب مشتریان در اختیار آنها قرار دهد.

مراحل تصفیه آب ro
مراحل تصفیه آب ro
  • دستگاه RO

پس از مرحله پیش تصفیه آب وارد دستگاه RO می شود و به منظور عبور آب از غشا یا ممبران نیاز به فشار زیادی می باشد که توسط پمپ های مخصوص این فشار تامین می شود. منافذ موجود بر روی غشا بسیار ریز بوده و تنها آب خالص و بدون آلاینده امکان عبور از آن را پیدا خواهد کرد و در نهایت آب تصفیه شده از دستگاه خارج می گردد.

تجهیزات تصفیه آب به روش RO چیست

برای پیاده سازی سیستم RO و حذف آلاینده های اضافی موجود در آب و کاهش سختی آب، لازم است از تجهیزات متعددی استفاده گردد که برخی از آنها عبارتند از:

اجزای مورد نیاز برای انجام عمل پیش تصفیه آب و حذف آلاینده های موجود در آب به کمک فیلتر شنی و اولترافیلتراسیون و همچنین فیلتر کربنی
غشای نیمه تراوا به منظور جلوگیری کردن از عبور مواد آلاینده با اندازه بزرگتر از 10 میکرون
پمپ برای فشار وارد کردن به آب برای عبور از غشا
پکیج تزریق آنتی اسکالانت شامل پمپ تزریق و مخزن نگهداری به علاوه موتور و گیربکس شفت و پروانه و شاسی
پکیج تزریق سود کاستیک و اسید شامل پمپ تزریق و مخزن به علاوه موتور و گیربکس شفت و پروانه و شاسی

تجهیزات تصفیه آب ro
تجهیزات تصفیه آب ro

کاربرد RO چیست

با توجه به کاهش 95% سختی آب و کامل بودن روش RO برای تصفیه آب، از این روش در صنایع مختلف استفاده می شود. کاربرد گسترده ای در صنایع دارد.  همچنین به گزارش ایسناآنچه در مورد انتخاب آب شیرین کن صنعتی اولویت دارد، کنترل آلودگی آب، کاهش سختی آب بر اساس نیاز مشتری است. استفاده از سیستم تصفیه آب به روش RO به دلیل توجیه اقتصادی آن، به سرعت در حال افزایش است. از جمله مکان هایی که از این روش برای تصفیه آب استفاده می گردد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تصفیه نمودن آب های شور و تبدیل کردن آنها به آب شیرین
تامین آب برای سرعت بخشیدن در رشد گیاهان، دام و طیور که همین امر باعث محبوبیت دستگاه RO در دامداری ها و گلخانه ها شده است
تامین آب کارخانه های داروسازی و لوازم آرایشی و بهداشتی
تولید آب مصرفی نیروگاه های بخار
تامین آب مورد نیاز دستگاه های دیالیز بیمارستان ها
تولید آب مورد نیاز دیگ های بخار کارخانه ها و…
شرکت آبکو تعداد زیادی دستگاه تصفیه آب به روش RO در سطح کشور طراحی و نصب و راه اندازی نموده است که از جمله آنها میتوان به شرکت دلتا دارو، هلدینگ گلرنگ، شفادارو، هلدینگ طبیعت، کبریت توکلی، بستنی اطمینان، بستنی شاد، بستنی بیلمینی، شیرین عسل، کارخانه لبنی پگاه، شرکت سوپرایز، آبمیوه محشر، شرکت آرایشی بهداشتی آواتیس، شرکت آرایشی بهداشتی سینره، شرکت سی گل، شرکت صابون سازی شمیز اشاره نمود.

مزایا آب تصفیه شده با روش RO چیست

استفاده از این نوع غشاهای نیمه تراوا درروش RO باعث می شود حجم بالایی از مواد آلاینده مضر موجود در آب حذف شود. در ادامه این مطلب به مزایای آب تولید شده به روش RO اشاره می شود:

آب تصفیه شده با ro
آب تصفیه شده با ro

تولید آب بدون سرب و کمک به کاهش بیماری هایی از قبیل فشار خون و کم خونی در کودکان و بزرگسالان
حذف انگل و میکروارگانیسم های مضر و مخرب موجود در آب
حذف سدیم اضافی موجود در آب و کاهش بیماری های کبدی و کلیوی
مصرف انرژی کمتر
اقتصادی بودن استفاده از این روش نسبت به روش های دیگر
پاکسازی کامل آب تا ۹۹%
امکان استفاده از پساب های حاصله و بازگرداندن مجدد آن به چرخه تولید

قیمت دستگاه تصفیه آب به روش RO ساخت شرکت آبکو

این دستگاه به دلیل روش ساخت منحصر به فردی که دارد و کاربرد وسیع در انواع صنایع قیمت های متفاوتی را داراست. شرکت آبکو همواره جهت رفاه حال مشتریان خود و همچنین سهولت در تهیه دستگاه RO این دستگاه را با نازل ترین قیمت و بالا ترین کیفیت به همراه خدمات پس از فروش به مشتریان ارائه می نماید. برای اطلاع از قیمت های ما با شماره تماس های شرکت در ارتباط باشید. شرکت آبکو با پشتیبانی 24 ساعته همواره پاسخگو مشتریان می باشد.

تصفیه آب به روش ro
تصفیه آب به روش ro

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *