صفحه اصلی

مقالات

دستگاه آبساز دارویی چیست؟

دستگاه آبساز دارویی چیست؟

دستگاه آبساز دارویی باید املاح معلق در آب را تا حد قابل قبول حذف، یون زدایی و ضد عفونی نماید. ظرفیت دستگاه آب ساز دارویی با توجه به درخواست نیازمندی مشتری User Requirement Specification–URS از ظرفیت های کمتر از 100 لیتر مکعب در ساعت تا ظرفیت های بیشتر از 5000 لیتر مکعب در ساعت است. شرکت آبکو ارائه دهنده ی دستگاه های آبساز دارویی با نازل ترین قیمت و با بالا ترین کیفیت می باشد.
دستگاه آبساز دارویی

دستگاه آبساز دارویی باید املاح معلق در آب را تا حد قابل قبول حذف، یون زدایی و ضد عفونی نماید.

ظرفیت دستگاه آب ساز دارویی با توجه به درخواست نیازمندی مشتری User Requirement Specification–URS از ظرفیت های کمتر از 100 لیتر مکعب در ساعت تا ظرفیت های بیشتر از 5000 لیتر مکعب در ساعت است. شرکت آبکو ارائه دهنده ی دستگاه های آبساز دارویی با نازل ترین قیمت و با بالا ترین کیفیت می باشد.

شرکت آبکو این دستگاه آبساز دارویی را با هزینه ی کمتر و به صرفه تر به بازار ارائه داده و با پشتیبانی 24 ساعته در خدمت مشتریان عزیز می باشد.

به دلیل اهمیت و حساسیت بسیار بالای دستگاه آبساز دارویی در کارخانه های دارو سازی، باید در انتخاب خود به چند نکته زیر توجه کنیم. تا همواره آب دارویی تهیه شده از کیفیت مناسب مطابق استاندارد های صنعت داروسازی برخوردار باشد.

 • نوع دستگاه آبساز دارویی
 • طراحی این سیستم
 • تامین تجهیزات مناسب
 • جنس
سیستم آبساز دارویی
سیستم آبساز دارویی

 

این دستگاه ها با توجه به نیاز مواد آب دارویی ساخته می شوند. طراحی و ساخت دستگاه آبساز دارویی علاوه بر مناسب بودن با ضوابط سازمان صنایع غذایی و دارو سازی ایران، باید مطابق با استاندارد های بین المللی از جمله ASME BPE 2016 و ISO 22519 باشد.

دستگاه آبساز دارویی در صنایع

دستگاه آبساز دارویی در صنایع زیر کاربرد دارند.

 • صنایع داروسازی
 • صنایع آرایشی و بهداشتی
 • صنایع غذایی
 • کارخانه تولید آب مقطر
 • کارخانه بیوتکنولوژی
 • کارخانه سرم سازی و تزریقی
 • کارخانه فراورده های چشمی
 • کارخانه داروهای خوراکی

بطور کلی آب دارویی مورد استفاده در ایران، برای مصارف خوراکی و موضعی Purified Water-PW و نیز آب قابل تزریق برای کارخانه جات سرم سازی و تزریقی می باشد.

آزمون های سراسری میکروبیولوژی و فیزیکوشیمیایی مورد نیاز بر نوع آب دارویی، از همان استاندارد فارماکوپه تبعیت خواهد نمود. در پرونده جامع داروسازی محصول CTD یکی از دو استاندارد مهم فارماکوپه آمریکا US و یا اروپا EP است.

سیستم‏ های خالص‏ سازی آب دارویی

شرکت آبکو از سال 1382 تأسیس شده و از سال 1396 به عنوان شرکت دانش ‏بنیان فعالیت می‏نماید. شرکت آبکو با داشتن چندین کارگاه ساخت، انبار تجهیزات و با استفاده از تیم متخصص فنی و مهندسی توانسته است، سیستم‏ های خالص‏ سازی آب دارویی منحصر به فردی اعم از موارد زیر بسازد.

 • سیستم‏ های تولید Generation
 • ذخیره Storage
 • توزیع Distribution

این دستگاه ها با خلوص آب دارویی PW و WFI مطابق فارماکوپه اروپا EP و آمریکا USP طبق الزامات EU GMP و نیز FDA GMP طراحی و ساخته می شوند.

برای استحصال هر یک نوع از آب های دارویی و WFI یا PW ،مراحل و پروسه ای متناسب با همان گرید آب دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. تا بتوان علاوه بر خالص سازی و ضد عفونی آب تا حد ممکن، ریسک آلودگی میکروبی را به حداقل ممکن و استاندارد رساند. این موضوع خصوصاً در ارتباط با دستگاه های تهیه آب تزریقی مانند آب مقطر اهمیت پیدا می کند.

همین اثر موجب می شود تا در تعیین نوع فرایند خالص سازی آب آلوده، دقت بیشتری به عمل بی آورد. از سوی دیگر، نوع دستگاه انتخابی در خالص سازی آب آلوده باید بگونه ای باشد تا هزینه، کمتر و به صرفه تر باشد.

 

قطعات سیستم آبساز دارویی
قطعات سیستم آبساز دارویی

سیستم های خالص سازی آب دارویی اعم از دستگاه های تولید Generation، توزیع Distribution، ذخیره Storage و حتمی باید طبق الزامات مربوطه از جمله FDA GMP، EU GMP،WHO GMP و  PIC/S GMP طراحی و ساخته شوند.

روش های خالص سازی آب برای استفاده در صنایع دارویی

دستگاه آبساز دارویی برای تصفیه، ضدعفونی آب آلوده و پر از املاح از دو بخش پیش تصفیه Pre-Treatment و تصفیه اصلی آب Treatment تشکیل می شود. پس از حذف املاح معلق در آب، تا حد امکان آب تولید شده چک و آزمایش میشود تا به دست صنایع دارویی برسد.

در این دستگاه ها ممکن است از تکنولوژی هایی مهم همچون تقطیر Distillation، اسمز معکوس Reverse Osmosis–RO، اولترا فیلتراسیون Ultrafiltration–UF، الکترو دیونایزر Electrodeionization–EDI، سیستم های ضدعفونی کننده اشعه ماوراء بنفش U) و پکیج تزریق ازن Ozone Generator بکار رفته باشد.

شرکت فنی مهندسی آبکو به عنوان یکی از طراحان و تولید کنندگان سیستم های آبساز دارویی مفتخر است. محصولات خود را مطابق با به روز ترین استانداردهای جهانی به مشتریان خود با پشتیبانی 24 ساعته و خدمات پس از فروش ارائه دهد.

تجهیزات مورد نیاز برای خالص سازی آب آلوده

 • اسمز معکوس RO

در فرایند دستگاه اسمز معکوس RO از فشار بین 30 تا 60 بار برای عبور دادن آب آلوده، پر از املاح و سایر مولکول هایی با وزن مولکولی کم مانند باکتری ها از میان یک غشای نیمه تراوا semipermeable رد خواهد شد. این غشا یا همان لوله مخصوص دستگاه نسبت به عبور یون ها مقاوم است. این دیوار محافظ برای باکتری ها، کلوئید ها، اندوتوکسین ها و سایر مولکول های آلی بزرگ و املاح معلق در آب است.

این یک روش اساسی و مناسب تر برای حذف بیش از 90 درصد ناخالصی ها و املاح است. ویژگی های این روش ترکیبی با روش الکترودیونیزه شدن ارائه شده است.

 • الکترودیونیزاسیون یا همان EDI

به روش هایی که نیاز به احیای شیمیایی سختی گیر رزینی نداشته باشد دیونیزه کردن الکترود می گویند. در نتیجه خلوص ثابت و مناسب تری به شما را ارائه می دهد. حذف یون ها با عبور آب از میان یک بستر که به آن سختی گیر رزینی می گویند، انجام می شود.

بستر سختی گیر رزین به یکی از انواع سختی گیر رزین های آنیونی یا کاتیونی محدود می شوند که اجازه عبور یون های آنیون یا کاتیون را داخل غشا می دهد. ولی اجازه عبور همزمان آنیون و کاتیون ها را نخواهد داد. شرکت آبکو دارای تنوع زیادی از طراحی سیستم های EDI که از ترکیب سختی گیر رزین های mixed یا single را دارد. که محصولات خود را با افتخار به شما ارائه می دهد.

 • تبادل یون های دستگاه

تبادل یون ها در دستگاه های قدیمی بیشتر استفاده و مورد استقبال تر بود. گزینه بسیار مناسب برای حذف الودگی توده ای یونی، سیستم های دو بستری هستند. که سیستم های mixed-mode  بیشترین و مناسب ترین خلوص یونی را تولید می کنند. وقتی قدرت اثر گذاری سیستم های یونی کاهش می یابد، باید به کمک پکیج مخصوص احیا شیمیایی، سیستم های تبادل کاتیونی را با اسید و سیستم های تبادل آنیونی را با مواد مخصوص باز احیا کرد. برای سیستم های تبادل یونی در اندازه های کوچک و آزمایشگاهی باید از بسترهای یکبار مصرف استفاده کرد.

 • اشعه فرا بنفش یا همان UV

اشعه فرابنفش در طول امواج 240 تا 300 نانومتر باعث تخریب DNA میکروارگانیسم ها و باکتری های قوی شده که در نهایت باعث از بین رفتن ارگانیسم می شود. در معرض گذاشتن آب خالص باعث می شود تا در دز مناسبی از نور UV حد زیادی روی اثرات باکتری ها موثر باشد.

قیمت دستگاه آبساز دارویی

شرکت آبکو تنها شرکتی می باشد که تمام قطعات به کار رفته در دستگاه های تولیدی خود را به صورت عمده وارد می کند. این شرکت از با کیفیت ترین قطعات موجود برای دستگاه های آبساز دارویی استفاده می نماید.

لازم به ذکر است این شرکت برای آسودگی خیال مشتریان خود برای تمامی محصولات تولیدی خود گارانتی 24 ماهه و وارانتی و همچنین خدمات پس از فروش منحصر به فردی در نظر گرفته است. قیمت دستگاه آبساز دارویی ساخت شرکت آبکو بسیار مناسب بوده و از تمامی برند های موجود در بازار پایین تر می باشد.

این امر تنها برای سهولت در خرید مشتریان این شرکت می باشد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت دستگاه آبساز دارویی و تمامی دستگاه های ساخت این شرکت با شماره تماس های ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

Please select listing to show.